10.29.2014

BK BANVIT – CSU ASESOFT 81-66 (33-31)

Campionii au pierdut la Banvit.BK Banvit – CSU Asesoft 81-66 (33-31)

Dupa ce au câstigat în prima etapa a grupei E, la Volgograd, campionii nu au putut repeta figura frumoasa si în a doua deplasare din EuroCup.
Aseara în Turica, la Bandirma, gazdele nu au fost mult peste campionii României, dar au jucat perfect cartea contraatacului si cea defensiva, prin aceasta victorie, BK Bandiv a urcat pe prima pozitie a clasamentului.
Într-o atmosfera ostila, ploiestenii au început în forta, Mohammed a deschis "balul " ajutând campioana sa duca scorul la 2-7 (minutul 4), apoi Brown si colegii sai au marit diferenta la 9 puncte (4-13 în minutul min 7), scorul la finalul sfertului 1 a fost favorabil ploiestenilor (9-13).
În sfertul 2 Banvit a echilibrat disputa, reusind prin Edge si Simmons sa înscrie de la linia de 3 puncte.
Turcii au profitat de greselile românilor si au reusit sa intre cu avantaj de 2 puncte la pauza, Davis a înscris un cos de 2 puncte în ultima secunda, de lânga Runkauskas.
Campionii nu si-au revenit nici dupa pauza, reusind doar 6 puncte în în primele 5 minute ale sfertului 3, amfitrionii profitând la maxim de greselile defensive ale elevilor lui Arnautovic.
În sfertul decisiv Mohammed, Flowers si Hayes au readus speranta, ducând scorul la 55-56 (în minutul 32), iar finalul era "electrizant ".
Prahovenii nu au mai fost "agresivi " în aparare, datorita si unor greseli personale Hayes (4), Lee (3), Flowers (3), Labovic (3).
Finalul a apartinut lui Bandirma, Mejia si Rowland, de la distanta, au încheiat socoteliile, aducând Asesoftului prima înfrângere în EuroCup.
Marti seara a fost sarbatorit Hadji Mohammed
Aseara Alhaji " Hadji " Mohammed a împlinit 33 de ani.
Unul dintre cei mai iubiti jucatori ai campionilor si cel mai bun jucator din ultimele doua finale de play-off din Liga Nationala a fost sarbatorit (marti seara) de staff-ul tehnic si colegii sai, la cina. Mohammed a primit un tort si o sticla de sampanie.

BK Banvit: Rowland, Simmons, Mejia, Candan, Dragicevic
CSU Asesoft: Brown, Mohammed, Flowers, Hayes, Lee
Scorul pe sferturi: 9-13, 24-18, 22-19, 26-16
BK Banvit: Rowland (15p, 4rec, 3pd, 1×3), Gecim (2p, 2rec, 3pd, 1cap), Candan (2p, 2rec), Edge (5p, 2pd, 1×3), Davis (11p, 9rec, 1cap, 1×3), Mejia (6p, 5pd), Veremeenko (11p, 6rec, 2cap), Simmons (18p, 2rec, 2pd, 3×3), Dragicevic (8p, 3rec, 1cap), Mutaf (3p, 1×3)
Echipa: 2p-57%, 3p-37%, FT-77%, 36rec, 19pd, 10mp, 4mc, 5cap
CSU Asesoft: Pelekanos (2p, 1cap), Labovic (6p, 2rec, 2×3), Brown (4p, 4rec, 11pd), Mohammed (18p, 8rec, 1×3), Lee (15p, 3rec), Cooper (2rec), Flowers (6p, 2rec, 1cap, 1×3), Runkauskas (2p, 2rec), Hayes (13p, 3rec, 3×3)
Echipa: 2p-45%, 3p-41%, FT-58%, 31rec, 17pd, 11mp, 8mc, 2cap
(statistica preluata de pe csuasesoft.ro )
Rezultate si clasament grupa E
Aseara s-au disputat si alte meciuri  în grupa E din EuroCup .
Lietuvos Rytas a învins cu 77-63 la Krasny Oktyabr Volgograd, iar Hapoel Ierusalim sa castigat dramatic cu Partizan Belgrad, cu 82-79.
Banvit Bandirma – CSU Asesoft 81-66
Krasny Oktyabr – Lietuvos Rytas 63-77
Hapoel Ierusalim – CSU Asesoft 82-79
Clasament
1. Banvit Bandirma (3-0) – 6 puncte (238-203)
2. Lietuvos Rytas (2-1) – 5 puncte (252-231)
3. CSU Asesoft (2-1) – 5 puncte (260-249)
4. Hapoel Ierusalim (1-2) – 4 puncte (236-238)
5. Krasny Oktyabr (1-2) – 4 puncte (220-236)
6. Partizan Belgrad (0-3) – 3 puncte (205-251)
Pe 4 si 5 noiembrie se va desfasura etapa a 5 a dupa urmatorul program :
 Lietuvos Rytas – Banvit Bandirma (4 noiembrie, ora 19:00), Krasny Oktyabr – Partizan Belgrad (5 noiembrie, ora 18:00), CSU Asesoft – Hapoel Ierusalim (5 noiembrie, ora 19:30)