10.26.2014

Simona Halep a pierdut finala de la Sinagapore.

Azi la Singapore,Simona Halep a fost învinsă clar de Serena Williams în finala Turneului Campioanelor cu 2-0 la seturi ( 3-6,0-6 ).
Simona Halep a început bine primul set  , a condus cu 3-1,dar a fost egală la 3,apoi americanca i-a luat 3 game-uri la rând,printr-un serviciu mai bun şi graţie dublelor greşeli ale româncei .
În al doilea set Serena a jucat perfect,câştigându-l lejer respectiv  finala,cu un scor alb ( 6-0 ).
Serena Williams a câştigat Turneul Campioanelor,luându-şi o revanşa „dulce”după înfrângerea în faţă Simonei din grupa.
Simona Halep a terminat turneul pe locul 2, dar este o campioană prin definiţie , dând dovadă de fair – play , câştigând un set în ultima partida din grupa cu Ana Ivanovic,acel set a trimis-o pe Williams ,în semifinale ,apoi în finală.

Chiar dacă nu şi-a adjudecat finala,Simona Halep rămâne Campioana României şi a dat dovadă că prin curaj,modestie şi muncă...poţi aduce rezultate excelente pentru sportul românesc.