11.16.2014

CSU ASESOFT - BC MURES 82-85. Infrangere cu emotii.

Aseară în sala „Olimpia” campionii au pierdut meciul cu BC Mureş.
Ploieştenii nu au putut conta pe Brown, Flowers şi Lee fiind menajaţi pentru meciul de miercuri, împotriva ruşilor de la Krasny Oktyabr.
Încă de la începutul partidei amfitrionii au fost conduşi, mureşenii prin fostul jucător al campionilor,
Bosniacul Adamovic au jucat ofensiv, iar Ivanovic a înscris din toate poziţiile.
Campionii au răspuns prin Cooper reuşind 12 puncte şi 6 recuperări
La pauză, scorul a fost egal, 36-36, după ce Runkauskas şi Pelekanos au echilibrat sfertul doi cu 2 aruncări de la distanţă.
Sfertul 3 a început bine pentru gazde, Mohammed a înscris 8 puncte în primele două minute ale sfertului ducând scorul la 53-46, dar ardelenii au reintrat în joc şi au răsturnat situaţia pe tabelă la sfârşitul sfertului având avantaj de 3 puncte (scor 58-61).
Ploieştenii au început în forţă şi sfertul 4, dar mureşenii au reuşit să ţină piept atacurilor gazdelor, Sinadinovic a înscris lejer de la 3 puncte, iar Barro a adus emoţii defensivei ploieştene.
În ultimele 5 minute, pe teren legea a fost făcută de elevii lui Sekulovic care au închis tabela cu o diferenţă de 3 puncte, datorită şi unei ratări monumentale ale lui Burlacu, în ultima secundă de joc.
 Scor final 82-85 pentru BC Mureş.
Scorul pe sferturi: 13-19, 23-17, 22-25, 24-24

CSU Asesoft: Pelekanos (15p, 5rec), Labovic (10p, 5rec, 2pd, 2cap), Burlacu (2p), Mohammed (22p, 2rec, 2pd), Cooper (14p, 9rec, 5pd, 2cap), Runkauskas (14p, 3rec, 3pd), Hayes (5p, 4rec, 3pd)
Echipă: 2p-59%, 3p-30%, FT-67%, 34rec, 17pd, 14mp, 8mc, 4cap

BC Mureș: Sinadinovic (18p, 2pd, 1cap), Barro (13p, 10rec, 1cap), Adamovic (17p, 9pd), Peciukas (8p, 4rec), Ivanovic (24p, 6rec, 2pd, 1cap), Lazăr (2p, 2rec), Căpușan (2rec), Ceskovic (3p, 3rec, 1cap)
Echipă: 2p-56%, 3p-48%, FT-75%, 28rec, 15pd, 14mp, 5mc, 4cap

CSU Asesoft: Runkauskas, Mohammed, Pelekanos, Burlacu, Cooper
BC Mureş: Adamovic, Ceskovic, Peciukas, Ivanovic, Barro