11.03.2014

Petrolul nu mai stie sa joace fotbal ? Petrolul-Otelul 0-0

Petrolul nu a reuşit să stinga "lanterna rosie "  într-un meci disputat aseară pe " Ilie Oana ", în etapa a 13 a.
Aseară "lupii " erau obligaţi să câştige clar cu o echipă care avea doar un punct în ultimele 6 etape.
Petrolul a avut prima ocazie a meciului în minutul 9, atunci Albin i-a păsat bine lui Tamuz, dar isrealianul a şutat pe jos, în bară, apoi balonul a ajuns la Astafei care a şutat pe lângă poartă.
După ocazia lui Tamuz, jocul a "îngheţat " până în minutul 34 când Cernat a şutat puţin pe lângă poarta lui Pechana.
Ultima fază a primei reprize a aparţinut gazdelor, Astafei a reluat din 6 metri puţin pe lângă poartă.
O repriză în care fotbalul a fost inexistentmai mult... arbitru Bârsan a luat nişte decizii total aiurea, dar nu grave.
Hotoboc, eroul gălăţenilor.
În partea a doua, oaspeţii au avut noroc cu carul şi un portar care a renăscut la Ploieşti.
Hotoboc care a venit liber de contract la Oţelul, a fost " îngerul păzitor " al unei echipe care mai bine de 60 minute a făcut anti joc, fiecare fault sau atingere a adversarului era motiv de antijoc.
Dar totuşi în aceste condiţii şi cu un arbitraj de curtea şcolii, petroliştii puteau câştiga, dacă nu ratau exasperant în minutele 48,49,62 şi 90 + 4 sau dacă nu-l făceau portar mare pe Hotoboc, rând pe rând Ipsa şi Albin.
Filmul reprizei a doua (când s-a jucat puţin fotbal)
Minutul 48 - Ipsa primeşte şutează din 6 metri, însă Hotoboc respinge în corner.
Minutul 49 - Albin şutează în portarul Oţelului, din 10 metri.
Minutul 59 - Murgoci a şutat în Pechana dintr-o poziţie bună.
Minutul 62 - Acelaşi Albin îl ia din nou la ţinta pe Hotoboc, după o devire cu umărul din 6 metri.
Minutul 90 + 4 - Astafei şutează în bară.
Scor 0-0, un scor care aduce "furori reci " şi ne duce cu gândul că " lupii galbeni " ori nu înţeleg ce vrea Multescu, ori antrenorul Petrolului nu mai ştie ce înseamnă ce înseamnă a juca fotbal şi a câştiga.
Un egal care a adus nemulţumire printre cei 4500 de spectatori, mulţi dintre aceştia apostrafandu-i pe " lupi " pentru rezultat.

Petrolul: Pecanha – Alcenat, Geraldo (cpt), Ipsa, Satli (Nepomuceno) – de Lucas, Marinescu (26 Filip, 87 N’Koyi)) - Priso, Astafei, Albin – Tamuz. Antrenor: Gheorghe Multescu.

Oţelul: Hotoboc – Murgoci, Leca, Mişelăricu, Popescu - Ruben, Karlik (74 Cucu), Brigito (77 Grădinaru), Popa - Cernat (cpt) (89 Cojoc) - C. Cristea. Antrenor: Tibor Selymes.

Cartonaşe galbene: Tamuz (52), Geraldo (77), Nepomuceno (88)/Helder (30), Brigito (43), Popă (82), Cristea (88), Hotoboc (90+3)