11.30.2014

SCM U CRAIOVA - CSU PLOIEŞTI 77-87

Victorie de moral. SCM U Craiova - CSU Ploieşti 77-87
CSU Asesoft Ploieşti nu a avut un meci foarte uşor sâmbătă seara la Craiova, doar experienţa şi concentrarea finală a adus o victorie
De moral înainte de meciul de miercuri, de la Ploieşti, cu Banvit Bandirma, din EuroCup.
Campionii au început slab primul sfert dar l-au încheiat cu o diferenţă de 6 puncte pe tabelă (24-18).
Ploieştenii au reuşit să-şi păstrez diferenţa şi la pauză, oaspeţii conducând cu scorul 44-38.
Amfitrionii au început în forţă, al treilea sfert, însă Runkauskas, Flowers şi Brown au reechilibrat ostilitatiile pe teren.
Ultimul sfert, a fost unul interzis cardiacilor, ploieştenii reuşind să se concentreze pe finalul acestuia şi adjudecându-şi victoria la o diferenţă de 10 puncte (87-77 pentru CSU Asesoft).
Scorul pe sferturi: 18-24, 20-20, 22-24, 17-19
SCM U Craiova: Petrişor (3rec), Bureau (21p, 9rec, 2pd, 2cap, 1×3), Velickovic (3p, 1×3), Bozovic (4p, 9rec, 1cap), Vucurovic (11p, 2rec, 3×3), Krstanovic (24p, 6rec, 1×3), Andrei (5p, 5rec, 4pd, 1×3), Otovic (9p, 6pd, 1×3)
Echipă: 2p-48%, 3p-38%, FT-87%, 37rec, 14pd, 15mp, 2mc, 3cap
CSU Asesoft: Szijarto (5p, 5rec), Pelekanos (14p, 5rec, 2pd, 1cap, 1×3), Labovic (9p, 6rec, 1×3), Brown (10p, 5rec, 10pd, 2×3), Lee (16p, 6rec, 2pd, 1cap), Flowers (18p, 8rec, 2pd, 1×3), Runkauskas (14p, 3rec, 3×3)
Echipă: 2p-51%, 3p-26%, FT-85%, 41rec, 17pd, 9mp, 7mc, 2cap (statistică: csuasesoft.ro)