12.05.2014

Il Grande Albin...ASA TG.Mures - Petrolul Ploiesti 0-1 ( sferturile Cupei Romaniei-Timisoreana )

Aseară Petrolul s-a calificat cu mari emoţii în semifinalele Cupei României-Timişoreana după ce a învins, în deplasare, la Tg. Mureş, în sferturile de finală ale competiţiei (scor 1-0).
Petrolul a a dominat tactic doar în primele 30 minute, apoi meciul s-a jucat pe contre.
În repriza a doua amfitrionii puteau marca la super ocaziile lui Gorobsov (minutul 60) şi Voiculeț (minutul 69), cei doi trecându-şi în cont câte o bară.
"Lupii" puteau deschide scorul prin Filip (minutul 62) şi Astafei (minutul 80) şuturile acestora au trecut razant de poartă.
" Găzarii " au avut noroc şi cu Pechana, cel mai bun portar din Liga 1, fiind " îngerul salvator " al ploieştenilor, la Tg. Mureş.
Atunci când ocaziile se răzbună.
În minutul 88 Albin, a deschis scorul, după ce a reluat la colţul lung o minge respinsă aiurea de defensivă mureşeană.
După primirea golului, ardelenii au "căzut " psihic şi fizic, iar " lupii " au închis tabela, calificându-se în semifinale după un meci modest.
În careul de aşi, pe " găzari " îi aşteaptă Steaua, CFR Cluj şi U Cluj...
AŞA Târgu Mureş: Stăncioiu - Sepsi, Constantin, Bejan, Feussi - Gorobsov (Axente '89), Mureşan - Voiculeţ, Goga (Bumba '64), Hora - Henrique (Amauri 81). Antrenor: Cristian Pustai.
Petrolul: Pecanha - Alcenat, Ipsa, Satli, Beţa - Filip, De Lucas - Nepomuceno (Mustivar '75), Albin (Peteleu '90+2), Teixeira - Tamuz (Astafei '80). Antrenor: Gheorghe Mulţescu.
Cartonaşe galbene: Sepsi '31, Constantin '55/Tamuz '3, De Lucas '53

Moment de reculegere în memoria lui Ion Radu
La partida de aseară cu ASA Tg. Mureş, "lupii galbeni " au purtat banderole negre în memoria fostului preşedinte al clubului, Ion Radu, decedat marţi, la vârsta de 81 de ani. De asemenea, înaintea jocului, la iniţiativa ploieştenilor, s-a ţinut un moment de reculegere.