12.03.2014

Vant de primavara la Ploiesti...CSU Asesoft Ploieşti - Banvit Bandirma 84-74

Victoria cu Banvit, coroborată cu victoria lui Hapoel la Belgrad poate trimite campioana României în primăvara europeană.
 Brown, Mohammed, Flowers şi Labovic, au făcut legea în primul sfert, scorul fiind după primele 10 minute 21-16 pentru amfitrioni.
În lipsa lui Rowland, Edge a jucat perfect, iar Davis şi Dragicevic au micşorat distanţa la 4 puncte, 26-22 (min 13).
Runkauskas şi Cooper au ripostat şi au mărit distanţa la 9 puncte, scor 44-34 (min 16), tabela indicând la pauză un plus 11 puncte pentru alb-albastrii.
După pauză, Banvit a adus "frisoane reci " ploieştenilor , Simmons şi Dragicevic marcând lejer şi au dus scorul după sfertul 3 la 63-57.
Sfertul 4 decis de campioni
Americanul Brown a rezolvat problema ultimul sfert, a înscris două coşuri de la distanţă şi i-a păsat decisiv lui Cooper, cu 5 minute înainte de final tabela indicând 73 - 58.
 Pe final, Runkauskas a reuşit un „downtown” şi nimic nu mai putea schimba soarta meciului.
Scor final 84-74 şi la Ploieşti în plină iarnă, adie vânt de primăvară.
CSU Asesoft: Pelekanos (2p, 2pd), Labovic (11p, 4rec, 1×3), Brown (19p, 7rec, 5pd, 4×3), Mohammed (3p, 1×3), Lee (11p, 5rec, 2pd), Cooper (8p, 5rec), Flowers (3p, 2pd, 1×3), Runkauskas (22p, 2pd, 6×3), Hayes (5p, 7rec, 2pd)
Echipă: 2p-52%, 3p-46%, FT-90%, 35rec, 17pd, 12mp, 6mc
Banvit Bandirma: Veyseloglu (1rec), Gecim (1pd), Edge (8p, 5pd, 2×3), Davis (18p, 3rec, 2pd), Mejia (14p, 3rec), Veremeenko (8p, 4rec, 1cap),
Simmons (11p, 2rec, 2cap, 2×3), Dragicevic (10p), Mutaf (1rec), Ozer (5p, 2rec, 2pd)
Echipă: 2p-54%, 3p-40%, FT-75%, 22rec, 17pd, 10mp, 5mc, 3cap

Vladimir Arnautovic, antrenor CSU Asesoft: “Este o victorie a întregului colectiv care ne aduce foarte aproape de calificarea în fazele avansate. Am avut procentaje foarte bune din acţiune, dar şi de la libere, unde, e drept, am ajuns destul de rar, iar băieţii au respectat întocmai toate indicaţiile tactice. Banvit este un nume important în baschetul turc, precum şi în Europa, unde păstrează șanse de a câștiga această grupă. Nu vom aborda jocul de la Ierusalim gândindu-ne să stăm cât mai aproape şi să privim tabela, pentru a nu pierde la mai mult de 9 puncte. Vom merge în Israel pentru a ne impune şi a demonstra faptul că merităm cu prisosinţă să continuăm în primăvara europeană”.

Zoran Lukic, antrenor Banvit Bandirma: “Am venit la Ploieşti deja calificaţi, dar asta nu înseamnă că nu ne-am dorit şi nu ne-am luptat pentru victorie. Am apărat culorile lui Banvit şi istoria acestui club în competiţiile europene. E drept, nu am reuşit să câştigăm, întrucât gazdele au executat excelent “pick and roll” -ul, iar noi nu am găsit resurse pentru a pune presiune pe minge. Nu sunt dezamăgit de atitudinea băieţilor mei, care au rămas în meci până aproape de final, dar trebuie să reparăm micile greşeli făcute în această seară. La cum a evoluat împotriva noastră, în ambele partide, CSU Asesoft merită să meargă mai departe”.