1.24.2015

Lupii galbeni au pierdut primul amical . PETROLUL - NEFTCI BAKU 0-1

(video) Petrolul - Neftci Baku 0-1 Înfrângere în primul amical
După o perioadă în care lupii lui Rednic au tras din greu la antrenamente,azi,au disputat prima partidă a acestui prim stagiu de pregătire.Adversara,Neftci Baku,ocupanta locului trei în campionatul azer.Pentru acest meci,antrenorul lupilor a pregătit două formule de echipă,câte una pentru fiecare repriză.Fiind adeptul sistemului de joc 4-4-2,Mircea Rednic a trimis în teren pentru prima repriză următoarea formula:Cobrea – Peteleu, Geraldo (cpt.), Ipsa, Beța – Nepomuceno, Mustivar, Marinescu, Gallegos – Pastorini, N'Koyi.Pentru prima repriză,Neftci Baku,a început partida cu următorul 11:Stamenkovic – Magsad, Yunuszade, Kardoso, Silva, Cruz – Ramos, Seyidov – Vobay, Abdullayev – Eliyev.
Petrolul a început mai bine partida, domină teritorial și a avut șansa deschiderii scorului, dar Peteleu a fost blocat în marginea careului de 6 metri.Nepomuceno centreză de pe dreapta, din lovitură liberă, balonul ajunge la Mustivar, dar șutul mijlocașului central este respins în corner de un apărător azer.Partida este animată, se joacă în viteză, dar mai mult la mijlocul terenului, fără faze importante de poartă.După o jumătate de oră de joc, Petrolul și Neftci se află la egalitate, 0-0, însă jocul este frumos.
Minutul 36 aduce deschiderea scorului, 0-1. Împotriva cursului jocului, Neftci deschide scorul prin fundașul Cruz, care a reluat cu capul sub transversală o centrare de pe partea stângă,acesta fiind și scorul primei reprize.
Pentru repriza a doua,Mircea Rednic a trimis în teren următoare formulă:Bolboașă – Alcenat, Ipsa, Satli, Beța – Mareș, Filip, De Lucas, Teixeira (cpt.) – Astafei, Tamuz.Petrolul încearcă să egaleze, însă azerii se blochează bine în apărare.Petrolul continuă să atace, face un pressing agresiv în jumătatea adversă, are o posesie superioară, dar nu găsește breșe spre poarta adversă.Minutul 67 aduce o acțiune colectivă de atac a Petrolului, balonul ajunge la Tamuz, dar șutul acestuia se duce peste poartă.Peste alte 10 minute o combinație Teixeira – Tamuz, dar ultimul nu mai ajunge la balon, și irosește șansa de a pătrunde în careu.Petrolul presează,dorind să egaleze,Mareș centrează de pe dreapta, Teixeira încearcă o reluare spectaculoasă din cădere, însă nu lovește corect mingea.Partida se încheie cu victoria azerilor,scor final 0-1
În următoarea partidă de verificare,lupii vor avea ocazia de a se revedea cu fostul antrnor Cosmin Contra,în prezent antrenor al chinezilor de la GUANGZHOU R&F,ocupanta locului trei în campionatul intern.Partida va avea loc în data de 26 ianuarie 2015