1.28.2015

Petrolul - Podbeskidzie Bielsko 0-1. Meci amical .

După înfrângerea în fața azerilor de la Neftci Baku(0-1)și remiza albă contra chinezilor de la GuangZhou,Petrolul a avut  ocazia ( n.r. marti dupa amiaza ) de a castiga primul meci  din cel de al 2 lea   stagiu de pregătire.Adversara " lupilor galbeni " ,a fost ocupanta locului opt în campionatul polonez,Podbeskidzie Bielsko.
Antrenorul Mircea Rednic a trimis în teren pentru prima parte a jocului,următoarea formulă: Bolboașă – Peteleu, Geraldo (cpt), Satli, Beța – Mustivar – Astafei, Marinescu, Gallegos, Mareș – Pastorini.
Polonezii alcătuiesc o echipă robustă și își bazează jocul pe forță și baloane în adâncime.Nesincronizare în defensiva ploieșteană, Geraldo este aproape de autogol, dar Petrolul are noroc, iar balonul trimis de fundașul central spre poarta lui Bolboașă trece peste transversală(6).În minutul 12,polonezii au prima ocazie de gol, însă șutul lui Robert Demjan este blocat de Satli și balonul se duce în corner.Polonezii fac un joc dur,peste limita regulamentului,iar în minutul 10,cătipanul lupilor,Geraldo se accidentează la un duel aerian.Din fericire,acesta reintră pe teren după ce a primit îngrijiri medicale.Petrolul are prima ocazie de gol prin Astafei, care șuteză de la marginea careului, dar nu-l poate surprinde pe portarul advers(15).Jocul este echilibrat, niciuna dintre formații nevând ocazii clare de gol.Spiritele se încing, în urma unei faze la poarta polonezilor s-a creat un meleu între jucătorii celor 2 echipe, însă lucrurile s-au liniștit rapid.Tânărul Mareș are sansa deschiderii scorului în minutul 32,dar șutul său nimerește transversala,iar,un minut mai târziu,Mustivar încearcă poarta dar portarul polonez reține fără probleme.Polonezii au și ei o ocazie de gol, însă șutul căpitanului Sokolowski se duce pe lângă poartă(36).Cu 5 minute înainte de pauză,gol PODBESKIDZIE. Nesincronizare a defensivei petroliste, iar jucătorul cu numărul 8, Malinowski profită de această nesincronizare și trimite în poartă,stabilind,astfel scorul pauzei,0-1.
Pentru partea a doua a meciului,Mircea Rednic a efectuat patru schimbări la pauză, au intrat Alcenat, Filip, Nepomuceno și Chiriță și au ieșit Peteleu, Mustivar, Pastorini și Gallegos.Petrolul începe mult mai bine repriza a doua și are o nouă mare ocazie de gol, de această dată Chiriță șutează în bară din poziție ideală(48),iar Satli este și el aproape de egalare, însă lovitura sa de cap este apărată de portarul polonez(49).Schimbare la Petrolul, iese din teren Mareș, intră N'Koyi.și Pecanha intră în poartă în locul lui Bolboașă.Rednic continuă schimbările,introduce în teren pe De Lucas și Teixeira, ies Marinescu și Astafei.Minutul 69,aduce o nouă sansă pentru Petrolul,Teixeira centreză dintr-o lovitură liberă N'Koyi preia și trimite peste poartă.Nici De Lucas nu scapă de duritățile polonezilor, mijlocașul petrolist având nevoie de îngrijiri medicale după ce a fost lovit la cap.Meciul se termină cu victoria la limită a polonezilor,1-0.
Așadar,Petrolul termină primul stagiu de pregîtire în Turcia,după trei partide disputate,Petrolul a reușit un singur rezultat pozitic,acela de 0-0 cu chinezii lui Gurișă.A încasat 2 goluri și nu a înscris vreunul.Al doilea turneu de pregătire este programat în intervalul 2-13 februarie, haita urmând să-și mute cartierul general la hotelul Royal Holiday Palace, un complex de lux cotat, de asemenea, la 5 stele.În acest stagiu, Petrolul le va întâlni pe Lokomotiv Sofia, Terek Groznîi, Levski Sofia și ȚSKA Sofia.