1.18.2015

Spectacol baschetbalistic si dramatism...CSU Asesoft - CSM Oradea 100-101

Sambata seara în Sala Sporturilor " Olimpia"  CSU Asesoft a pierdut în ultima secundă meciul  cu CSM Oradea.
Cele două echipe au oferit celor 2000 de spectatori un baschet total, cu răsturnări de scor, emoţii şi coşuri spectaculoase, un meci demn de un derby.
Orădenii au dominat aproape integral meciul şi şi-au asigurat victoria în ultima secundă, atunci când Subotic a înscris un coş de 2 puncte, declanşând fiesta în tabăra ros-albastra.
După acest insucces CSU Asesoft a rămas fără victorie în 2015.
Oaspeţii au venit la Ploieşti foarte motivaţi, asta văzându-se în primele minute atunci când au avut un parţial de 13-6.
Fostul jucător al ploieştenilor, Krapic a fost pericolul numărul 1 al “amfitrionilor “, cu reuşite sale, bănăţenii au dus scorul după primul sfert la 29 -22.
În sfertul doi, alb-albaștriiau ratat din poziţii clare, spre disperarea lui dado Arnautovic, oaspeţii profitând la maxim de greşelile din defensive ploieștenilor și au dus scorul de 29-45. Runkauskas a încercat să-și trezească coechipierii, după ce a marcat din afara semicercului. Achim şi-a revitalizat elevii, aceştia reuşind să ducă scorul pauzei la 62-52, după un joc excelent al lui Pantic, autor a 17 puncte în primele 20 de minute.
Sfertul trei i-a găsit pe alb-alba
ștri mai atenți sub panou și mai rapizi în atac, iar asta s-a văzut în scurt timp și pe tabela de marcaj. Flowers și Runkauskas și-au asumat aruncările din afara semicercului, diferența începând, ușor – ușor să scadă, însă egalarea era încă departe. Din păcate, Lee și Labovic au acumulat patru greșeli personale, finlandezul ieșind, de altfel, din joc, în debutul sfertului decisiv.
Tot 4 gre
șeli au strâns și Brown și Flowers, iar finalul de meci devenea din ce în ce mai dificil pentru CSU Asesoft.
În ultimele 5 minute, campionii au reuşit un “restart “şi s-au apropiat la 5 puncte pe tabelă, datorită lui Pelekanos.

Același Pelekanos a reuşit un capac la Pantic, iar Labovic a înscris de două ori de la 3 puncte şi a dus scorul la 97-97. Cu 50 de secunde înainte de final, Pelekanos i-a adus pe campioni în avantaj (scor 100-97) şi fiesta începuse să se declanşeze în “Olimpia “.
Dramatismul a continuat...
 Pantic a marcat de la 2 puncte, Flowers a ratat o aruncare din spaţial de 3 puncte, iar în ultima secundă Subotic a marcat de sub panou şi a închis tabela la un punct avantaj pentru CSM Oradea.
Scor final CSU Asesoft-CSM Oradea 100-101, campionii trebuie să-şi revină cât mai repede din “blestemul ultimei secunde” şiş a strângă rândurile.
Chris Cooper a fost sărbătorit înaintea partidei
Chris Cooper, a fost aplaudat la scenă deschisă aseară. Americanul a împlinit 25 de ani, colegii, staff-ul și suporterii alb-alabstrilor i-au pregătit un tort personalizat, pe care i l-au oferit înaintea meciului.
Din păcate, Cooper nu a putut mânca din tort, acesta având câteva probleme stomacale.
Ca să nu rămână tortul, acesta a fost “devorat “de coechipierii săi, care s-au îndulcit după o seară amară.

Scorul pe sferturi: 22-29, 30-33, 21-19, 27-20
CSU Asesoft: Szijarto (3p, 1cap, 1×3), Pelekanos (14p, 8 rec, 1cap, 2×3), Labovic (15p, 5rec, 1cap, 2×3), Brown (19p, 11pd, 1×3), Lee (16p, 5gp), Flowers (15p, 3pd, 3×3), Runkauskas (18p, 4rec, 4pd, 1cap, 4×3)
Echipa: 2p-49%, 3p-35%, FT-75%, 26rec, 19pd, 5mp, 11mc, 4cap
CSM Oradea: Markovic (17p, 4pd, 3×3), Pașca (1rec, 1pd), Corpodean (1rec, 1pd), Dillon (14p, 11rec, 13pd), Subotic (16p, 4rec, 2×3), Krapic (16p, 7rec, 2pd), Lupusavei (6p, 3pd, 2×3), Nuhanovic (9p, 6rec, 5gp), Pantic (23p, 10rec, 1cap)
Echipa: 2p-60%, 3p-41%, FT-88%, 48rec, 24pd, 21mp, 1mc, 1cap
Statistica:csuasesoft.ro