2.28.2015

Victorie "italiana " in Moldova.FC Botosani - Petrolul 0-1

Petrolul a trecut cu bine și de al doilea examen al începutului de sezon, "lupii " lui Mircea Rednic s-au impus,din nou,la limită, grație golului marcat de Teixeira în minutul 48 din lovitură de pedeapsă.
Petrolul nu a făcut un joc strălucit în prima repriză, una controlată în mare parte de elevii lui Leo Grozavu. Gazdele  puteau deschide scorul încă din primele minute ale partidei, dar șutul lui Croitoru a trecut foarte puțin pe lângă stâlpul din stânga al porții apărate de Pecanha ('3).Botoșănenii au cerut și o lovitură de la 11 metri, la un presupus henț în careu al lui Geraldo, însă arbitrul Alexandru Tudor a fost de neclintit ('29),lăsând jocul să continue.
După pauză, antrenorul Petrolului, Mircea Rednic face o primă modificare,Mareș îi lasă locul lui Patrick N'Koyi.Ploieştenii încep mult mai bine repriza secundă,iar acest lucru a fost răsplătit în minutul 48. Teixeira,omul cu golul la Petrolul, a folosit bagheta magică, prin care a scos un penalty,pe care, tot el l-a transformat fără nicio emoție. Emoțiile aveau să apară ceva mai târziu. Filip și-a lăsat echipa în inferioritate numerică, după ce a văzut al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu, pentru un fault stupid ('73)la centrul terenului.Până spre finalul meciului, Petrolul a dat dovadă de stăpânire de sine, o foarte bună organizare a jocului, apărarea Petrolului făcând față cu brio atacurilor firave ale botoșănenilor.
Cu numai 30 de secunde înainte de expirarea minutelor de prelungire, Botoșaniul are șansa de scote un punct din această partidă. Martinus pătrunde în careu talonat de Fanchon , Martinus cade,iar Tudor,arată fără ezitare punctul cu var Şansă au avut, însă Vașvari și-a bătut joc de oportunitatea avută , după ce a executat lamentabil o lovitură de la 11 metri,îngerul păzitor al Petrolului reținând fără nicio problemă('90+4).
Se termină 1-0,Petrolul trece cu bine și de FC Botoșani și cel puțin până duminică,distanța dintre ocupanta primului loc și Petrolul, este de numai patru puncte,cu șanse destul de mari de a rămâne așa.
Stadion:”Municipal” Botoșani
FC Botoșani: Curileac – Patache, Ngadeu, Tincu, Acsinte (cpt) – Roșu (62 Codoban), Vașvari, Croitoru (82 Danci)– Fulop, Hadnagy (69 Ngankam), Martinus. Antrenor: Leo Grozavu
Petrolul: Pecanha – Alcenat, Geraldo (cpt), Satli, Fanchone – Filip, De Lucas – Vasilache (65 Peteleu), Teixeira, Astafei – Mareș (46 N'Koyi, 89 Coman). Antrenor: Mircea Rednic
Marcator: Teixeira (48 penalty)
Cartonașe galbene: Filip (25, 73), Vasilache (28), Fanchone (44), Pecanha (83), N'Kony (88), Marinescu (90+4, rezervă)/ Acsinte (47), Vașvari (49), Ngadeu (50)
Cartonaș roșu: Filip (73)
Au arbitrat: Alexandru Tudor (București) – arbitru; Mihail Grigoriu, Radu Ghinguleac (ambii București) – asistenți; Florin Miron (București), Marian Barbu (Făgăraș) – adiționali; Iulian Radu (București) – rezervă.