După două victorii chinuite în acest început de retur şi un meci
bun cu FCSB în care "lupii " au dat dovadă de ambiţie, dăruire şi
maturitate, Petrolul a pierdut aseară pe stadionul „Ilie Oană", în faţa
celor de la CSMS Iaşi, o echipă ambiţioasa şi motivată ca să se salveze
de la retrogradare. Moldovenii au câştigat cu scorul de 2-0, prin
golurile Ciucur (în minutul 6) şi Braga (în minutul 74).
Mircea Rednic nu i-a mai titularizat pe Tchite şi Fanchone, în locul acestora intrând Pastorini şi Mareş, experimentul " Puriului " a eşuat, Petrolul având un joc lamentabil.
Aseară, moldovenii au profitat la maxim de bâlbele din defensiva ploieştenilor, dar şi de greşelile de la mijlocul terenului a gazdelor, reuşind să facă un presing avansat şi apărându-se italieneşte.
Oaspeţii au deschis repede scorul, după o cursă a lui Onduku, acesta pasându-i excelent lui Ciucur, fostul jucător al Pandurilor Tg. Jiu, a profitat la maxim de ieşirea hazardată a lui Pecanha, l-a driblat pe portarul gazdelor şi a înscris în poarta goală.
După golul primit, amfitrionii au dominat teritorial, fără să-şi creeze ocazii de gol, singura ocazie clară, a venit de la Filipe Teixeira, şut în transversală, în minutul 31.
După pauză, Rednic l-a trimis în teren pe Filip, în locul lui Astafei, iar Pastorini a fost trimis mai aproape de careul advers.
Apoi, "Puriu' " a forţat atacul prin Tchite care l-a înlocuit pe " inexistentul " Mareş, însă nici aşa
" lupii " nu au reuşit să echilibre situaţia pe tabela de marcaj.
Mai mult, oaspeţii au mai înscris o dată, în minutul 74, atunci când Braga a reuşit un voleu din interiorul careului.
În repriza a doua, în dreptul gazdelor putem contabiliza doar două ocazii:
În minutul 53, Teixeira a şutat de la distanţă, peste poartă, iar în minutul 56 Vasilache a executat o lovitură liberă, dar Grahovac a fost la post şi a reţinut mingea.
Scor final Petrolul-CSMS Iaşi 0-2 şi se pare că " lupii " nu îşi regăsesc ritmul din turul actualei stagiuni a ligii 1.
„Felicit adversarul, Iaşiul obţinând o victorie meritată. Ne-au fost superiori ca atitudine şi eu sunt principalul vinovat, pentru că n-am reuşit să-mi fac jucătorii să înţeleagă că simpla noastră prezenţă pe teren nu e suficientă pentru a obţine victorie. Nu am reuşit să le ridic moralul după meciul cu Steaua şi nu am fost deloc bine nici din punct de vedere fizic, pentru că mai mulţi jucători au intrat pe teren acuzând unele probleme medicale. Sunt, însă şi un pic supărat pe unii dintre ei, deoarece am avut discuţii înainte şi le-am cerut să-mi spună dacă au probleme şi să nu facă sacrificii doar de dragul de a bifa încă un meci ca titulari", a declarat, după meci, antrenorul Mircea Rednic.
După acest insucces, Petrolul rămâne pe locul 2, având 39 de puncte, la egalitate cu FCM Tg. Mureş, iar vineri va juca, în Giuleşti, contra echipei Rapid, giuleştenii nefiind învinşi în aceste 3 etape, având două victorii (în deplasare) şi un egal pe teren propiu, cu Viitorul Constanţa.
Alb-visinii având nevoie de puncte, pentru a se scăpa de la retrogradare.
FC Petrolul Ploieşti – CSMS Iaşi 0-2 (0-1)
Marcatori: Ciucur (6), Braga (74).
Petrolul: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Ipsa, Satli – Marinescu, Pastorini – Astafei (46 Filip), Vasilache (65 Nepomuceno), Teixeira – Mareş (58 Tchite). Antrenor: Mircea Rednic.
CSMS: Grahovac – I. Voicu, M. Mihalache, Plămadă, Bădic – Mitic (69 Braga), A. Enescu – Bosoi (90+1 Markovic), Onduku (84 Coşereanu), Ciucur – Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.
Au arbitrat: Robert Dumitru (Sf. Gheorghe) – Marius Marchidanu (Brăila), Imre Bucşi (Sf. Gheorghe). Observatori: Marian Salomir (Cluj, FRF) şi Marcel Vasile (Bucureşti, LPF).
Mircea Rednic nu i-a mai titularizat pe Tchite şi Fanchone, în locul acestora intrând Pastorini şi Mareş, experimentul " Puriului " a eşuat, Petrolul având un joc lamentabil.
Aseară, moldovenii au profitat la maxim de bâlbele din defensiva ploieştenilor, dar şi de greşelile de la mijlocul terenului a gazdelor, reuşind să facă un presing avansat şi apărându-se italieneşte.
Oaspeţii au deschis repede scorul, după o cursă a lui Onduku, acesta pasându-i excelent lui Ciucur, fostul jucător al Pandurilor Tg. Jiu, a profitat la maxim de ieşirea hazardată a lui Pecanha, l-a driblat pe portarul gazdelor şi a înscris în poarta goală.
După golul primit, amfitrionii au dominat teritorial, fără să-şi creeze ocazii de gol, singura ocazie clară, a venit de la Filipe Teixeira, şut în transversală, în minutul 31.
După pauză, Rednic l-a trimis în teren pe Filip, în locul lui Astafei, iar Pastorini a fost trimis mai aproape de careul advers.
Apoi, "Puriu' " a forţat atacul prin Tchite care l-a înlocuit pe " inexistentul " Mareş, însă nici aşa
" lupii " nu au reuşit să echilibre situaţia pe tabela de marcaj.
Mai mult, oaspeţii au mai înscris o dată, în minutul 74, atunci când Braga a reuşit un voleu din interiorul careului.
În repriza a doua, în dreptul gazdelor putem contabiliza doar două ocazii:
În minutul 53, Teixeira a şutat de la distanţă, peste poartă, iar în minutul 56 Vasilache a executat o lovitură liberă, dar Grahovac a fost la post şi a reţinut mingea.
Scor final Petrolul-CSMS Iaşi 0-2 şi se pare că " lupii " nu îşi regăsesc ritmul din turul actualei stagiuni a ligii 1.
„Felicit adversarul, Iaşiul obţinând o victorie meritată. Ne-au fost superiori ca atitudine şi eu sunt principalul vinovat, pentru că n-am reuşit să-mi fac jucătorii să înţeleagă că simpla noastră prezenţă pe teren nu e suficientă pentru a obţine victorie. Nu am reuşit să le ridic moralul după meciul cu Steaua şi nu am fost deloc bine nici din punct de vedere fizic, pentru că mai mulţi jucători au intrat pe teren acuzând unele probleme medicale. Sunt, însă şi un pic supărat pe unii dintre ei, deoarece am avut discuţii înainte şi le-am cerut să-mi spună dacă au probleme şi să nu facă sacrificii doar de dragul de a bifa încă un meci ca titulari", a declarat, după meci, antrenorul Mircea Rednic.
După acest insucces, Petrolul rămâne pe locul 2, având 39 de puncte, la egalitate cu FCM Tg. Mureş, iar vineri va juca, în Giuleşti, contra echipei Rapid, giuleştenii nefiind învinşi în aceste 3 etape, având două victorii (în deplasare) şi un egal pe teren propiu, cu Viitorul Constanţa.
Alb-visinii având nevoie de puncte, pentru a se scăpa de la retrogradare.
FC Petrolul Ploieşti – CSMS Iaşi 0-2 (0-1)
Marcatori: Ciucur (6), Braga (74).
Petrolul: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Ipsa, Satli – Marinescu, Pastorini – Astafei (46 Filip), Vasilache (65 Nepomuceno), Teixeira – Mareş (58 Tchite). Antrenor: Mircea Rednic.
CSMS: Grahovac – I. Voicu, M. Mihalache, Plămadă, Bădic – Mitic (69 Braga), A. Enescu – Bosoi (90+1 Markovic), Onduku (84 Coşereanu), Ciucur – Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.
Au arbitrat: Robert Dumitru (Sf. Gheorghe) – Marius Marchidanu (Brăila), Imre Bucşi (Sf. Gheorghe). Observatori: Marian Salomir (Cluj, FRF) şi Marcel Vasile (Bucureşti, LPF).
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu