Sâmbătă (7 martie 2015), ora 12.00, strada Mihai Eminescu din Ploieşti.
Un cititor ne-a trimis o sesizare privind un “abuz “făcut de SGU Ploieşti, prin departamentul blocări/ridicări vehicule .
Detaliem...
O echipă operativă a SGU Ploieşti, a blocat roţile autoturismului unui ploieştean, cu număr de Dâmboviţa (care era parcat în spatele unui autoturism (gri) cu număr de Prahova, parcat (în proporţie de 70 % pe trecerea de pietoni şi sub semnul “Stop “).
Bine-nţeles, în faţa autoturismului Opel (gri) era oprit un alt autoturism, marca Audi, parcat exact în intersecţie, după trecerea de pietoni.
Conform codului rutier (ăştia care blochează/ridică autoturisme, nu pre ail cunosc)... “este interzis să opreşti la 25m de colţul unei intersecţii şi la 3 metri de trecerea de pietoni."
În poza primită de la un cititor, al InfoPloiestiCity se vede clar cum Opel-ul (gri) cu număr de Prahova respectiv Audi (alb) au încălcat legea...
“Am fost la magazinul Big, din Sud, să- mi iau ceva şi când am venit la maşină am văzut că roţile mi-au fost blocate.
Am sunat la numărul de la blocări/deblocări, au venit cei de la SGU şi mi-au zis că am de plătit suma de 110 lei, să-mi deblocheze roata
I-am întrebat cine a constat că am oprit neregulamentar şi mi-au zis că ei.
Apoi, i-am mai întrebat dacă sunt de la poliţie şi au răspuns cu “Nu “.
Dialogul a continuat...
Păi şi atunci cu ce drept faci tu asta..?
“Avem împuternicire de la primar...”
“M-am certat puţin cu ei şi le-am plătit (amendă) până la urmă pentru că mă grăbeam, dar oricum o să fac contestaţie în instant “.
“Eu am permis auto, deci sunt şofer, răspund doar de codul rutier.
“Mai mult... în faţa maşinii mele era parcată o altă maşină, chiar pe trecerea de pietoni, exact pe colţul străzii...”.
Când i-am întrebat de maşina din faţa mea, mi-au zis că “este după stop oprită... “.
(Proba foto demonstrează altceva)
“După cum vedeţi în poza pe care v-am trimis-o, Opel ul gri cu stopurile aprinse a venit după ce au plecat ăia, iar celălalt din faţa lui, Audi (alb) era acolo de când am oprit eu şi acolo a rămas şi după ce am plecat...
Audi (alb) este oprit în aceea intersecţie, iar în codul rutier scrie că nu ai voie să opreşti la 25m de colţul unei intersecţii şi la 3metri de trecerea pentru pietoni “.
“Înainte să plec i-am mai întrebat de Audi alb.
De ce nu l-aţi blocat şi pe ăla? Şi mi-au răspuns ironic...
"Audi-ul este parcat (tot) după stop..."
Dar din punct de vedere al codului rutier nici el nu a parcat deloc regulamentar pentru că este exact în intersecţie, la mai puţin de 3 metri, de trecerea pentru pietoni “.
Aceasta a fost declaraţia (pentru InfoPloiestiCity), dată de un ploieştean care consideră că angajaţii SGU Ploieşti, prin departamentul blocări/ridicări autoturisme, au făcut un “abuz “din cauză că are număr de înmatriculare, de Dâmboviţa.
Nu este prima dată când angajaţii departamentului blocări/ridicări autoturisme, trec impasibili pe lângă maşinile parcate, total aiurea prin tot Ploieştiul, ultimul exemplu... un VW cu număr de Ialomiţa a parcat (pe dată de 5 martie a.c.) în plin centrul municipiului Ploieşti, fără ca SGU să ia vreo măsură..
http://www.phon.ro/nesimtire-maxima-parcare-pe-mijlocul-strazii-in-centrul-ploiestiului-foto.html
bine “că blocăm roţile altor maşini, parcate fără a încurca traficul rutier (cu număr de Dâmboviţa şi aparţinând unui ploieştean, plătitor de taxe) şi nu blocăm maşinile de poliţie sau alte maşini care încurcă circulaţia în plin centrul oraşului.
“Băieţii deştepţi “acţionează conform unui ordin al primarului Iulian Bădescu şi Hotărârii Consiliului Local Ploieşti, numărul 227/2013, dar numai că o fac (aleatoriu) şi cum vor muşchii acestora, făcându-şi normă cu autoturismele considerate “suspecte “, cele “şmechere “cu număr de Prahova, sunt ignorate...
Mai jos puteţi observa un filmuleţ postat de colegii de la stopinfractori.ro, privind “tupeul Poliţiei Locale “, care parchează ilegal, neavând niciun stress şi cum angajaţii SGU, amendează şoferi după propriul plac...

.jpg)
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu