5.19.2015

Campionii României au început în forţă seria finalei LNBM. CSU Ploieşti – BC Mureş 79-70 ( foto + video )

CSU Ploiesti a învins, luni seara, în „Olimpia” pe BC Mureş, după ce a dominat integral jocul. Primul sfert a fost de încălzire pentru amfitrioni, Flowers, Burlacu şi Runkauskas i-au ameţit pe ardeleni, doar Dykes arătând câte ceva. Scorul după primul sfert a arătat 24-16 pentru ploieşteni şi toată lumea se aştepta la un scor fluviu până la pauză, mai ales că atmosfera era una incendiara... Ivanovic şi Barro au dat semnalul revenirii mureşenilor, Zigeranovic făcând al 3 lea fault în doar 15 minute. Pelekanos a restartat atacurile prahovenilor şi a adus ultimele puncte pentru amfitrioni, ploieştenii având la pauză o diferenţă de 8 puncte (scor 39-31). După pauză, oaspeţii au început să creeze emoţii, Dykes a dominat în ofensivă, însă Burlacu a înscris repede de la distanţă, iar Zigeranovic şi-a făcut treaba sub panoul advers. Jocul a devenit echilibrat spre finalul sfertului 3 Dykes s-au duelat cu Flowers, retras în de defensivă, duelul celor doi aducând aplauze din tribune. Până în decisiv Ivanovic, a fost eliminat, însă ardelenii au rezistat datorită americanului Dykes. În decisiv, după ce a marcat pentru două puncte, americanul oaspeţilor a alunecat şi s-a lovit grav la piciorul drept. Accidentarea nedorită a americanului a înclinat balanţa în favoarea campionilor, care au închis tabela la o diferenţă de 9 puncte. CSU Ploieşti: Cooper 2 pc.; Flowers 8 pc.; Pelekanos 10 pc.; Ştefan Pot 1 pc.; Runkauskas 12 pc; Szijarto 2 pc.; Zigeranovic 22 pc.; Burlacu 22 pc. BC Mureş: Dykes 20 pc.; Barro 10 pc.; Căpuşan 11 pc.; Gajovic 11 pc.; Ivanovic 7 pc.; Lazăr 4 pc.; Peciukas 2 pc.; Polyak 2 pc.; Tudor 3 pc. În sezonul regulat, BC Mureş a câştigat ambele meciuri, (82-85 la Ploieşti respectiv cu 79-74 în Ardeal). Cele două au mai jucat o finală, în 2013, CSU a câştigat cu scorul de 4-2 la general. Ploieştenii deţin zece titluri de campioană, ultimele trei sunt consecutive.