5.28.2015

"Lupii " au incheiat campionatul cu o infrangere la Chiajna.Chiajna - Petrolul 3-2 . Va urma , un nou inceput ?!?

Coșmarul a luat sfârșit / Concordia Chiajna - Petrolul 3-2
Fără aportul a mai mulți jucători,Petrolul a disputat miercuri  seară ultimul meci al acestui campionat,pe terenul sintetic de la Chiajna.Cu sabia deasupra capului,ilfovenii s-au avântat în atac și au pus în pericol poarta lui Pecanha,conaționalul său,Boldrin,fiind foarte aproape de deschiderea scorului(min 3 și 4).Petrolul se trezește trei minute mai târziu,la un corner executat de Nepomuceno,portarul Matache respinge greșit,Filip reia spre poartă,dar Matei respinge de pe linia porții.Nepomuceno este ceva mai activ ca în alte partide,centreză de pe partea dreaptă,Ipsa reia pentru Patrick N”koyi care inscrie lejer din 6 metri,0-1,și ilfovenii sunt în Liga2.Doar șase minute a durat avantajul Petrolului,Adrian Cristea își aduce aminte că lucrează ca fotbalist la Concordia Chiajna și-l execută pe Pecanha cu un șut superb direct în vinclu,1-1,stabilind astfel scorul pauzei.
La reluare,antrenorul Petrolului este forțat să efectueze o schimbare,Gallegos este trimis pe teren în locul lui Ipsa.Petrolul contruiește destul de bine,iar în minutul 52,Patrick N”Koyi trimite la limita careului de 16 metri,de unde Kronaveter reia în stânga portarului Matache,2-1 pentru Petrolul.”Lupii” puteau majora avantajul la un contraatac purtat pe dreapta de Kronaveter-Patrick N”Koyi,ultimul servindu-l perfect pe Gallegos,sutul său trecând puțin peste poartă.Cinci minute a durat avantajul, Purece readuce egalarea cu un șut superb de la 16 metri,2-2.Cu 16 minute inainte de final,Concordia trece în avantaj pentru prima dată în acestă partidă,Pena scapă pe partea stângă sutează fără vreo speranță pentru Pecanha,3-2 pentru Concordia.Petrolul mai are o tresărire de orgoliu,Peteleu l-a deschis foarte bine pe Astafei, care scăpase singur spre poarta Concordiei, dar Matache a ieșit în afara careului și a respins.
Așadar,Petrolul termină acest campionat de coșmar cu o înfrângere,3-2,și rămâne pentru moment,pe locul cinci al clasamentului,în schimb,Concordia Chiajna se salvează de la retrogradare,iar echipele de tradiție ale forbalului românesc,Rapid,U Cluj vor evolua în liga secundă.

Concordia Chiajna - Petrolul Ploiești 3-2 (1-1)
Marcatori:Patrick N”Koyi 11,Kronaveter 47 respectiv Adrian Cristea 17,Purece 59,Pena 73