7.04.2015

PETROLUL PLOIEŞTI - MLADOST LUCANI 0-0, in ultimul amical din Serbia.

Remiză "albă" în ultimul meci de la Zlatibor. Petrolul Ploieşti - Mladost Lucani 0-0
Petrolul Ploieşti a terminat (n.a. vineri 3 iulie) cantonamentul centralizat din Serbia cu un amical împotriva echipei sârbe Mladost Lucani, un adversar dificil şi ambiţios.
Prima repriză a fost foarte echilibrată, "găzarii " simţind oboseala din cele 2 săptămâni de pregătire.
„Lupii" au avut o defensivă perfectă, însă cu multe lacune în faza ofensivă.
Cea mai mare ocazie a ploieştenilor, din prima repriză i-a aparţinut lui Nepomuceno (minutul 45) a scăpat singur spre poarta lui Kraznic, însă a pierdut mingea.
Sârbii au avut singura ocazie a primului mitan, în minutul 34 Lepovic a prins un trasor de la 30 de metri, însă Pecanha a avut o paradă providenţială şi a respins de sub transversală.
În repriza secundă, aspectul jocului a rămas acelaşi, cele două echipe făcând mai multe schimbări.
Gruparea sârbă putea să deschidă scorul pe tabelă, în minutul 76, Mijic a şutat în bară, mingea a ajuns la Jalenic, dar pe Pecanha, a respins şutul celui din urmă.
Scor final 0 - 0, după un meci echilibrat însă fără prea mari ocazii de gol.
Astfel, ploieştenii au au terminat stagiul de pregătire din (Serbia), localitatea Zlatibor având următorul bilanţ:
Victorie cu FK Cajetina (scor 5-0), trei egaluri, (0-0 cu Vojvodina Novi Sad), (1-1 cu Spartak Subotica) şi 0-0 cu Mladost Lucani) şi doar o înfrângere, 0-2 cu FK Jagodina.
Petrolul Ploieşti în meciul cu Mladost Lucani:
FC Petrolul: Pecanha – Peteleu (35 Rippert), Benga, Faug-Porret, Beţa (77 Andre) – Ropotan (67 Alecsandru), Altama (46 Zoubir) – Nepomuceno (70 Hassan), Marinescu (cpt) (80 Rusu), Chiriţă (57 Bova) – Milinceanu (72 Gnohere).