7.27.2015

Prima infrangere in actuala editie a ligii 1. CSMS Iasi -Petrolul 1 -0

Petrolul a pierdut primul meci din actuala ediţie de campionat. CSMS Iaşi - Petrolul 1 - 0.
Petrolul Ploieşti a pierdut pentru prima oară în debutul actualului sezon, în deplasarea de la Iaşi, gazdele asigurându-şi cele 3 puncte, în minutul 88, după golul marcat de Golubovic, reuşita bosniacului venind după un fault în atac, însă acest lucru nu motivează jocul slab al celor două echipe.
Începutul partidei de sub Dealul Copoului, a fost echilibrat, cele două încercând să nu forţeze. Astfel a fost o primă repriză în care fazele de poarte au lipsit, " amfitrionii " au avut singura ocazie de poartă, în minutul 34 Golubovic a trimis pe lângă poarta apărată de Pecanaha.
După pauză ploieştenii au încercat să joace mai ofensiv, reuşind să controleze mijlocul terenului. Petroliştii au avut prima ocazie clară de gol (abia) a venit în minutul 74, Zoubir i-a păsat perfect lui Voinea, la 10 metri, cel din urmă a scăpat singur cu Grahovac, însă a şutat pe lângă poartă.
La un minut distanţă, ieşenii au avut oportunitatea de a deschide scorul Bole a şutat din prima spre poarta adversă însă Pecanha a respins de sub transversală (minutul 80).
Tot gazdele au fost mai periculoase în ultimele secvenţe ale meciului, în minutul 83 Piccione, şutează periculos de la 8 metri, Pecanha a respins în extremis, apoi Viveiros a şutat milimetric pe lângă colţ lung.
Când totul spre îndrepta spre un scor egal, în minutul 86, Creţu a trimis o centrare înaltă în careu, Golubovic l-a obstrucţionat pe Pecanha în careul mic (la şase metri de poartă) şi a deviat cu capul în poartă.
Deşi faultul a fost evident centralul Găman n-a acordat nimic şi a arătat centrul terenului, după ce a acordat două cartonaşe galbene lui Marinescu şi Pecanha.
Scor final CSMS Iaşi - Petrolul Ploieşti 1-0, "lupii " pierzând, astfel, prima partidă din actualul sezon.
Vineri, (ora 21.00), Petrolul va juca (iar) în deplasare, cu Concordia Chiajna.
La Iaşi au fost prezenţi şi aproximativ 45 de suporteri ploieşteni, care au dominat momente bune, fondul sonor al arenei.
CSMS Iaşi: Grahovac - I. Voicu, Frăsinescu, Mihalache, Ţigănaşu - Mitici, V. Gheorghe (Piccione '62) - Nuno Viveiros, Grigorie (Enescu '46, Al. Creţu '82), Bole - Golubovici. Antrenor: Nicolo Napoli.
Petrolul Ploieşti: Pecanha - Beţa, Benga, Faug Porret, Rippert - Ropotan, Altama (Zoubir '39) - Nepomuceno (Voinea '57), Marinescu, Varga (Al. Chiriţă '85) - Moussa. Antrenor: Tibor Selymes.
Cartonaşe galbene: Varga '3, Nepomuceno '44, Ropotan '54, Pecanha '87, Marinescu '87, Rippert '90.
Arbitri: George Cătălin Găman (central) - Dragoş Mihai Iliescu, Daniel Mitruţi (asistenţi) - Adrian Viorel Cojocaru (rezervă).