6.27.2016

EURO 2016. OPTIMI DE FINALĂ.Germania şi Belgia s-au calificat la pas, Franta a “tremurat “.

Duminica s-au disputat alte 3 meciuri din cadrul optimilor de finală de la Euro 2016.
În primul meci al zilei, Franţa s-a chinuit cu Irlanda, “verzii “deschizând scorul încă din minutul 2, din penalty, prin Brady.
Apoi Franţa, a atacat în valuri, însă fără efect până în minutul 57, atunci când Griezmann a restabilit egalitatea printr-o lovitură de cap, după o centrare perfectă a lui Sagna.
În minutul 60, acelaşi Griezmann a adus liniştea în tabăra “amfitrionilor “, după ce a marcat pentru 2-1.
În minutul 66, Duffy a fost eliminate după un fault, în postura de ultimul apărător, asupra lui Griezmann, astfel misiunea “cocoşului galic “a devenit mai uşoară.

S-a terminat 2-1 pentru Franţa, echipa gazda a turneului final aşteaptă deznodământul partidei dintre Anglia şi Islanda (meci care se va desfăşura azi, la ora 22.00), ca să afle pe cine va întâlni în sferturi.

Franța — Irlanda 2-1 (0-1)
Au marcat: Antoine Griezmann (57, 61), respectiv Robbie Brady (2 penalty)

Fran
ța: 1. Hugo Lloris (căpitan) — 19. Bacary Sagna, 4. Adil Rami, 21. Laurent Koscielny, 3. Patrice Evra — 15. Paul Pogba, 5. N'Golo Kante (20. Kingsley Coman, 46; 18. Mouussa Sissoko, 90), 14. Blaise Matuidi — 7. Antoine Griezmann, 8. Dimitri Payet — 9. Olivier Giroud (10. Andre-Pierre Gignac, 73). Selecționer: Didier Deschamps.
Irlanda: 23. Darren Randolph — 2. Seamus Coleman (căpitan), 5. Richard Keogh, 12. Shane Duffy, 17. Stephen Ward — 8. James McCarthy (20. Wes Hoolahan, 72), 13. Jeff Hendrick, 19. Robbie Brady, 11. James McClean (4. John O'Shea, 69)—9. Shane Long, 21. Daryl Murphy (14. Jon Walters, 65). Selecționer: Martin O'Neill.
Show “marca “Germania.

În al 2 lea meci al zilei, Germania a “distrus “naţională Sloaciei, cu scorul de 3-0, după un meci dominat clar de actuala campioana mondială.
În minutul 8 Boateng a deschis scorul, apoi în minutul 43, Mario Gomez a dus scorul pauzei, la 2 – 0.
După pauză slovacii au fost mai curajoşi, însă Draxler, a înscris al 3 lea gol, consemnând o victorie clară pentru nemţi.

Însă pentru germani, urmează un sfert de finală “cumplit “.
Mannschaft va întâlni Italia sau Spania (cele două se vor întâlni în seara aceasta, de la ora 19 .00).

Scor final 3- 0 pentru Germania, după un meci în care nemţii n-au avut emoţii.
Germania: Neuer - Kimmich, Boateng, Hummels, Hector - Kroos, Khedira - Muller, Ozil, Draxler - Gomez
Selecţioner: Joachim Low

Slovacia: Kozacik - Pekarik, Skrtel, Ďurica, Gyomber - Kucka, Hrosovsky, Skriniar, Hamsik, Weiss – Duris.

Ungaria “zdrobită de Belgia.
În ultimul meci al zilei, Belgia a umilit Ungaria, cu scorul de 4 – 0, după o partidă în care “dracii roşii “au forţat doar când a fost nevoie.

Hazard a orchestrat victoria belgienilor, într-o partidă în care Ungaria nu a existat.
. Golurile au fost marcate de Alderweireld '10, Batshuayi '78, Hazard '80 şi Carrasco '90+1.

În sferturi Belgia va întâlni Tara Galilor.