10.17.2016

Debut cu victorie in campionat . Tricolorul LMV Ploieşti – Volei Club Caransebeş 3:1

Tricolorul LMV Ploieşti – Volei Club Caransebeş 3:1 (27:25, 21:25, 25:16, 34:32)
Tricolorul LMV Ploieşti a debutat, duminica , în Sala „Olimpia”, în noul sezon al Diviziei A1, întâlnind pe Volei Club Caransebeş. După succesul înregistrat în urmă cu o săptămână în faza I din Cupa României, elevii antrenorilor Sergiu Stancu și Mădălin Marinescu au reuşit să obţină toate cele trei puncte puse în joc, la capătul unui meci cu un final foarte tensionat.
Tricolorul LMV a condus în debutul setului inaugural, scor 3:1, respectiv 4:2. Oaspeţii au întors scorul, ajungând în frunte la 6:5, după care s-au desprins la 11:8. Pe serviciile foarte bune ale centrului Kostiantyn Zhylinskyi, Tricolorul LMV a revenit, egalând la 11, iar apoi, cu o contribuție importantă a lui Aleksandar Milivojevic, a ajuns din nou în avantaj, scor 15:13, respectiv 17:15.
Echipa din Caransebeș a găsit soluțiile să revină la conducere, după un parţial de 5:1. Dar, Zhylinskyi, Hiroshi Centelles şi Jose Carrasco au întors soarta setului, iar gazdele și-au procurat prima minge de set, scor 24:23. Bănăţenii au replicat, prin două puncte consecutive, însă Florin Voinea şi Milivojevic au contribuit, în final, pentru victoria în actul inaugural a Tricolorului LMV, scor 27:25.
În setul secund, Volei Club Caransebeș s-a distanţat la 10:6, dar Tricolorul LMV s-a zbătut cu folos, egalând la 13, cu Milivojevic şi Centelles în roluri principale. Echipa din Caransebeş a răspuns, distanţându-se la şase puncte (scor 21:15), după o perioadă în care ploieștenii nu s-au regăsit, fiind suficient pentru ca oaspeții să se impună, ulterior, cu 25:21.
Setul al treilea a aparţinut în mare parte Tricolorului LMV, care s-a distanţat din start la 8:3, ducând scorul, apoi, la 14:8. Volei Club Caransebeş a revenit după al doilea timp de odihnă, scor 16:14, însă Voinea, Skundric, Centelles şi, pe final, Tudorel Farcaş şi Zhylinskyi au readus jocul pe făgașul normal în tabăra ploieșteană, care și-a adjudecat setul, scor 25:16.
În setul al patrulea ambele echipe au alternat jocul bun cu erorile. Mai întâi, oaspeţii şi-au creat un avantaj de cinci puncte, scor 11:6, menţinând un ecart constant până la 18:13. Din acel moment, Tricolorul LMV parcă s-a trezit, reuşind şase puncte la rând, preluând conducerea, cu Voinea, Zhylinskyi, Farcaș şi Centelles (trecut ca universal, în acest set), în prim-plan.
tricolorul-lmv-victorie-caransebes
Nicio echipă nu a reuşit să se mai desprindă la două puncte, apoi, alternând, însă, la conducere, rezultând un final de set foarte tensionat. Aleksic şi Ghimeş au adus prima şansă să închidă meciul pentru Tricolorul LMV, la 24:23, însă oaspeţii au replicat, salvând două oportunităţi ale gazdelor de a se impune. Apoi, a venit rândul bănățenilor să aibă șanse de a trimite meciul în tiebreak, însă Tricolorul LMV a salvat cele trei mingi de set avute de oaspeți, revenind în frunte, scor 29:28.
Echipa din Caransebeş s-a menținut în joc, după alte trei şanse ratate de ploieşteni de a închide partida. A urmat un punct controversat, care putea să aducă succesul Tricolorului LMV, însă arbitrul confruntării a decis repetarea sa. Tricolorul LMV nu a cedat, iar, la scorul de 33:32, Zhylinskyi a reuşit un blocaj, care a adus, în final, succesul ploieştenilori, scor 34:32.
După acest succes, Tricolorul LMV urmează să se deplaseze la Piatra Neamț, în etapa viitoare, miercuri, 19 octombrie, având programat meciul cu VCM LPS Piatra Neamț.