11.30.2016

A 8 a victorie in campionat . Tricolorul LMV Ploieşti – CS „U” Cluj 3:0 (25:23, 25:16, 25:10)

Miercuri  seară, Tricolorul LMV Ploieşti a evoluat în ultimul meci de pe teren propriu din turul Diviziei A1 – Faza I, întâlnind, în Sala „Olimpia”, echipa CS „U” Cluj. Echipa antrenată de Sergiu Stancu şi Mădălin Marinescu a reușit să bifeze cel de-al optulea succes din acest sezon al campionatului, impunându-se în minimum de seturi, fără să întâmpine mari probleme.
Pentru Tricolorul LMV au evoluat 5. Cosmin Ghimeș (cpt.), 8. Andrei Grigoraș, 9. Florin Voinea, 12. Vladan Aleksić, 13. Kostiantyn Riabukha, 14. Tudorel Farcaș – 2. Goran Škundrić; 7. Aleksandar Milivojević. Rezerve neutilizate: 10. Hiroshi Centelles, 18. José Carrasco.
De partea cealaltă antrenorul Romeo Lotei a jucat în următoarea formulă: 2. Patriciu Păştean, 5. Dmitry Kozlovsky, 8. Adrian Pop, 9. Mihai Ciupe, 11. Vlad Negrean (cpt.), 18. Marian Mucileniţa – 13. Mihai Popovici; 14. Cătălin Neag. Rezerve neutilizate: 6. Benjamin Dumitru, 7. Alexandru Magdaş, 17. Geany Miclăuş.
Diferența de valoare, conformă cu pozițiile din clasament, a fost vizibilă pe teren, Tricolorul LMV impunând ritmul jocului, încă din startul partidei. Grigoraș a dat tonul disputei, cu un serviciu bun, gazdele punctând de trei ori la rând, în debutul setului întâi. Apoi, Ghimeș, Riabukha și Grigoraș au dus scorul la 7:3, dar câteva erori ale ploieștenilor au readus oaspeții în joc, scor 7:6.
Cu Ghimeș la serviciu, Tricolorul LMV a refăcut diferența de patru puncte, scor 10:6, iar Milivojević – intrat în locul lui Voinea, Aleksić și Grigoraș au adus gazdele chiar la șase lungimi în avantaj, scor 19:13. Jocul s-a echilibrat, apoi, și oaspeții au trecut printr-un moment foarte bun, în care evoluția ploieștenilor, probabil cu gândul deja la setul următor, a lăsat de dorit. „U” Cluj a reușit patru puncte consecutive, revenind la 23:21. Tricolorul LMV s-a trezit la timp, închizând setul cu scorul de 25:23.