Se afișează postările cu eticheta Mircea Baganagiu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Mircea Baganagiu. Afișați toate postările

3.07.2015

Atunci când eşti frustrat, începi să faci scandal. FCSB va depune memoriu împotriva lui Mircea Baganagiu (crainicul stadionului “Ilie Oana “)

foto:sportonlineph.ro

















Joi seară, înaintea meciului dintre PETROLUL şi FCSB , Mircea Baganagiu (crainicul stadionului “Ilie Oana “) i-a ironizat pe fcsb-isti prin următoarele fraze:
” Petrolul Ploieşti întâlneşte o echipă care joacă în nocturnă pentru prima dată în istoria sa, într-un meci în deplasare. FCSB este o debutantă în această competiţie. Ne pare rău, dar nu avem istoric cu această echipă dansatoare de hore tradiţionale ţărăneşti”.
Bine-nţeles “fc oaspeţii “nereuşind să câştige pe teren, chiar şi cu cel mai avantajos arbitraj, centralul partidei Adrian Comanescu fiind echipat în “roşu –albastru  “şi al 12 lea jucător al oaspeţilor, bucureştenii s-au ofuscat.
Imediat după meci, potrivit martorilor şi a reluărilor tv, au instigat la injurii la adresa spectatorilor şi au provocat prin gesturile lor, mult tam tam, s-au gândit că ar fi “bine “să depună o sesizare către LPF, privind ironiile adresate lor, de către Mircea Baganagiu.
Anul trecut, cu “manelistul “Laurenţiu Reghecampf şi jucătorii” defunctei “Steaua, după un egal la Ploieşti, au sărbătorit "marele titlu de campioană " printr-o "Horă tradițional țărănească" chiar la mijlocul terenului, iritând cei 15 000 de spectator care au avut prezenţă de spirit civic pentru a nu sări pe teren, evitând un măcel al “oilor “.
Acel moment nu poate fi numit “aroganță? “..
În retur, pe data de 1 decembrie 2013, 1500 de suporteri petroliști au fost întorşi pe drumul dinspre stadionul Ghencea, de către jandarmi, fără niciun motiv plauzibil.
Conform lui Cristi Vlad (manager sportiv al FC Petrolul Ploieşti) la stadionul Ghencea, nu se află niciun jandarm, când a sosit echipa Petrolul, înainte de meci.
Tot la capitolul “aroganţă “putem trece acest lucru. Da?!?
Crainicul Petrolului este chemat la comisii pentru că: presa centrală din București nu acceptă umilința, inventează “dosare de blat “(vezi cazul Dinamo –Lazio), dezinformează cititorii privind “dezastru “de la Petrolul...
Da, colegilor... PETROLUL NU MOARE, aşa cum îşi doreau unii purtători (ilegali) de legitimaţii de presă.
Ironiile şi arogantele tot de la voi au plecat domnilor (pseudo-ziaristi), voi care “pupaţi în dos “, zilnic FCSB-ul, vă închinaţi la acest simbol şi îl pupate mai rău decât pupă unii moaştele.
Voi care ați sărit în sus de bucurie, atunci când (“fotbalistul “) Chipciu a egalat scorul cu un mic ajutor al unui arbitru retrogradat prin ligile inferioare.
FCSB este echipa voastră?!?
Mircea Baganagiu, este vocea tuturor suporterilor petroliști care îndură zilnic “dejecţiile voastre gazetăreşti “, la adresa celui mai iubit club din România şi celei mai frumoase galerii...
Da, pentru că PETROLUL a devenit, în ciuda tuturor, cea mai iubită echipă din ţară.
Pentru că atât de ocupaţi sunteţi “ziariştilor “şi fcsb-istilor vă readucem la cunoştinţă următorul aspect:
“Printr-o decizie a ÎCCJ, SC FC Steaua București SA a pierdut dreptul de a mai folosi numele Steaua, palmaresul și culorile clubului, deținătorul de drept al acestor mărci fiind MApN, chiar președintele FCSB, Valeriu Argăseală a declarat că, începând cu acest retur, echipa se va numi FCSB.”
În tot acest timp... Juristul Clubului Sportiv al Armatei, Florin Talpan, îi solicită preşedintelui clubului de fotbal să nu mai folosească denumirea "Steaua", altfel FCSB va trebui să plătească daune.
"Îl rog pe domnul Argăseală să înceteze să mai folosească denumirea Steaua! Nu mai au voie să facă asta! Marca e formată din două elemente: cel grafic plus denumirea. Echipa de fotbal a pierdut şi elementul grafic  şi denumirea Steaua", a declarat Talpan, într-un interviu acordat Gazetei Sporturilor. Acesta a zis că, în caz contrar, CSA  va "demara un proces pentru solicitare de daune".
De ce ar fi vinovat Mircea Baganagiu?!?
Crainicul stadionului “Ilie Oana “şi colegul nostru, a văzut declarația domnului Talpan dar și emblema de pe site-ul Ligii Profesioniste de Fotbal  şi s-a conformat, altfel, a evitat o amendă din partea MApN pentru că folosit numele Steaua.
Probabil nici “marele fotbalist “Chipciu, care după meci a declarat: “... pentru că imediat după ce au marcat ne-a numit FCSB. Nu cred că era nevoie de aceste ironii. Noi suntem Steaua Bucureşti".
Nu sunteţi Steaua Bucureşti, stimate Alex Chipciu.
Ori nu ştii să citeşti, ori domnul Argăseală nu v-a informat.
Voi sunteţi FCSB, nu Steaua Bucureşti. Punct.
Numai voi, “pupincuriştilor “ nu vă conformaţi şi nu ştim de ce MAPN, nu se autosesizează şi în acest caz...
Când televiziunile centrale, folosesc în continuare denumirea” Steaua Bucureşti “, când este vorba de competiţiile fotbalistice.
"Am vrut să destind atmosfera. Resping orice acuzaţie că aş fi incitat în vreun fel spectatorii. Din contră, cred că i-am făcut să zâmbească. E plin internetul cu echipa "FCSB" care nu are nici un palmares", a spus Mircea Baganagiu, pentru observatorulph.ro.
Atât presei “aservite “ cât şi domnului Argăseală, reamintim...
Potrivit hotnewes.ro , “la puţin timp după finalul partidei cu Rapid ( pe data de 26 septembrie 2012 ,  Steaua s-a impus cu 1-0 ) , Gabi Safta (la acel moment crainic al echipei Steaua Bucureşti, actualmente FCSB), a coborât pe gazonul "Arenei Naţionale" cu un microfon în mână. El a fost cel care a dat tonul unei strigări în care giuleştenii erau numiţi "ţigani" (n.r. "Am avut şi vom avea mereu boală pe ţigani").
Întâmplarea de duminică seară nu a rămas fără ecou, Consiliul pentru Combaterea Discriminării anunţând UEFA despre cele întâmplate în derbiul din etapa cu numărul IX a Ligii 1.
Mesaje rasiste ale steliştilor la adresa rapidiştilor:
"Rapid, all blacks"
"Nu răguşiţi, nu vă agitaţi, că mâine după fier vechi tre' să strigaţi"
"Avem deasupra noastră dovada că poliţia franceză îşi face treaba"
"www.fcrb.rom", informează gsp.ro.
"La meciul cu Steaua a existat o instigare la ură rasială cum eu, unul, n-am mai văzut pe niciun stadion din lume! Nu e normal! Trebuie pedepsiţi cei care fac asta!" (Constantin Zotta, preşedinte Rapid).
Deci rade ciob , de oala sparta,domnilor ?!? 
Probabil, presă “aservită “  şi domnul Argăseală nu cunosc diferenţele între rasism şi instigare la rasism şi o aroganţă/ironie.
Probabil, că adevărul unora le provoacă teamă şi atunci când nu pot învinge prin fair-play, trec la “tertipuri comuniste “, calcând onoarea şi principiile unei libertăţi de exprimare.
Bine-nţeles, că presa centrală s-a simţit (şi ea) “lezată “de cuvintele lui Mircea Baganagiu, semn că scriu “... semn clar că echipa campioană s-a simţit clar ofensată de mesajele speaker-ului, insistând chiar ca observatorul să noteze în raport ce s-a întâmplat înaintea startului partidei. Evident, în acest caz, atât Baganagiu, cât şi Petrolul ar putea primi o amendă.”
Ce v-aţi bucura voi...
Sperăm ca LPF va face act de fairplay şi va putea deosebi o glumă de ceea ce a făcut şi zis Gabi Safta, în septembrie 2012 şi să nu uite că “arogantul “Alex. Chipciu a fost iertat de comisiile de disciplină, scăpând DOAR cu avertisment și o penalitate sportivă de 9000 de lei în urma acuzațiilor dure la adresa unui arbitru, după partida pierdută (anul trecut) cu Ceahlăul, în Ghencea, atacantul "roș-albaștrilor" l-a atacat pe arbitrul întâlnirii, Lucian Rusandu: "Am avut două penaltiuri la mine, care nu s-au dat. Știu și eu cine este acest arbitru și pentru cine trage, că am jucat și eu la Brașov", a răbufnit jucătorul după terminarea partidei.
Culmea... Chipciu, a fost iertat chiar înaintea meciului cu Petrolul.
De ce?
P.S. Antrenorul celor de la FCS , Costel Gâlcă ,  n-a reacţionat deloc la mesajul crainicului, fiind impasibil la textul citit de acesta .

Frustrare mare pe Chipciu si presa " aservita "...

Formular de contact

Nume

E-mail *

Mesaj *