6.29.2021

EURO 2020. OPTIMI DE FINALA. Franta eliminata dupa un meci interzis cardiacilor. Mbappe a fost ”gaina”. Franta-Elvetia 3-3, (4-5 dupa penalty-uri)

Campioana mondială Franţa a fost eliminată, luni, în optimile de finală ale Euro-2020, după ce a fost învinsă, pe Arena Naţională, la loviturile de departajare, de selecţionata Elveţiei, scor 5-4, în optimile competiţiei.

La finalul celor 90 de minute de joc şi al prelungirilor, scorul a fost egal, 3-3.

Pentru Franţa au marcat Karim Benzema '57, '59 şi Paul Pogba '75, iar pentru Elveţia au punctat Haris Seferovic '15 şi '81 şi Mario Gavranovic '90.

În minutul 55, elveţianul Ricardo Rodriguez a ratat un penalty.

La loviturile de departajare pentru Franţa au transformat Pogba, Giroud, Thuram, Kimpembe, iar Mbappe a ratat.

Pentru Elveţia au transformat Gavranovic, Schar, Akanji, Vargas, Mehmedi.

Au evoluat următoarele echipe:

Franţa: Lloris  - Varane, Lenglet (Coman '46 /Thuram '111), Kimpembe - Pavard, Pogba, Kanté, Rabiot - Griezmann (Sissoko '87) - Benzema (Giroud '93), Mbappé. Selecţioner: Didier Deschamps

Elveţia: Sommer - Elvedi, Akanji, R. Rodriguez (Mehmedi '87)- Widmer (Mbabu '74), Freuler, Xhaka, Zuber (Fassnacht '80) - Shaqiri (Gavranovic '74), Embolo (Vargas '80) - Seferovic (Schar '97). Selecţioner: Vladimir Petkovic