6.26.2021

Italia s-a calificat dramaticat in sferturile EURO 2020. Italia-Austria 2-1, dupa prelungiri

Italia a avut nevoie de prelungiri pentru a obține calificarea în sferturile Campionatului European de fotbal. Reprezentativa pregătită de Roberto Mancini nu a reușit să înscrie în fața Austriei în primele 90 de minute, dar a făcut-o de două ori în următoarele 30 și nu a mai putut fi prinsă din urmă (2-1).

Pentru italieni au marcat Chiesa '95 și Pessina '105 (ambii au intrat pe teren în repriza secundă). Kalajdzic '114 a redus din diferență (a fost introdus în prima repriză de prelungiri).

În minutul 65, un gol al austriacului Arnautovic a fost anulat pentru ofsaid, după consultarea sistemului VAR.

Au evoluat echipele:

Italia: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola – Barella (Pessina ’68), Jorginho, Verratti (Locatelli ’67) – Berardi (Chiesa ’84), Immobile (Belotti ’84), Insigne (Cristante ‘108). Selecţioner: Roberto Mancini

Austria: Bachmann – Lainer (Trimmel ‘114), Dragovic, Hinteregger, Alaba – Laimer (Ilsanker ‘114), Schlager (Gregoritsch ‘106), Sabitzer, Grillitsch (Schaub ‘106), Baumgartner (Schopf ‘90) – Arnautovic (Kalajdzic ’97). Selecţioner: Franco Foda

Partida a fost arbitrată de englezul Anthony Taylor, ajutat de conaţionalii săi Gary Beswick şi Adam Nunn. Arbitri VAR au fost englezii Stuart Attwell, Chris Kavanagh şi Lee Betts şi olandezul Pol van Boekel, iar arbitru de rezervă a fost delegat elveţianul Sandro Scharer.