2.17.2024

De la agonie la extaz! FC Petrolul Ploiești – Poli Iași 2 – 1

Elevii lui Florin Pârvu au invins, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Poli Iaşi, în primul meci al etapei a XXVI-a, a Superligii.
După scurgerea celor 45 de minute din prima repriză tabela de marcaj indica dezastru în tabăra “Lupilor Galbeni”, oaspeții au deschis scorul prin fundaşul Rareş Ispas, minutul 30, în urma unui corner, FCP – Poli Iași 0-1!
Schimbare radicală a ploieștenilor după venirea de la vestiare, atitudinea din repriza secundă aducând trei puncte prețioase în desaga “Lupilor Galbeni” care urcă pe locul șase în clasament, loc de play-off!
După o primă repriză în care nu au “legat”nimic dar și cu faze clare de gol irosite în fața porții de Irobiso, “lupii” sau dezlănțuit și egalează în minutul 60, prin Alexandru Musi!
Petrolul – Poli Iași, echipele de start:
Petrolul:
Zima – Papp, Meijers, Huja, Țicu – Hanca, Seto, Jair, Grozav – Musi, Irobiso
Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Garutti, Dumtiru, Radu, Diomande, Bratu, Jyry, Ișfan, Răducan, Paraschiv, Berisha
Antrenor: Florin Pârvu
Poli Iași:
Ailenei – Todoroski, Bouhenna, Samayoa, Ispas – Bordeianu, Garobbio – Bettaieb, Mihai, Ștefanovici – Harrison
Rezerve: Niga, Martac, Ilie, Katanec, Jatoba, Itu, Buș, Gheorghiță, Kabra, Mota
Antrenor: Leo Grozavu
Cartonaşe galbene: Papp 21, Irobiso 45+1, Meijers 53, Jair 85, Diomande 90+4 / Bordeianu 66, Bouhenna 68
Arbitri: Horia Gabriel Mladinovici – Marius Badea, Imre-Laszlo Bucsi – Lucian Rusandu
Arbitri
VAR: Sorin Costreie – Cătălin Busi
Antrenorul Florin Pîrvu – “Nu caut scuze”
,,Am pregătit jocul ca să intrăm bine din primul minut, așa cum am făcut-o în partea a doua, dar cei de la Iași au schimbat modulul de joc și asta ne-a surprins puțin. Nu caut scuze, trebuia să ne adaptăm mai repede.
Una peste alta, eu spun că este o victorie meritată și necesară a noastră, vreau să le dea încredere jucătorilor pentru meciurile care urmează.
Important este că am câștigat. Suntem bucuroși, vom analiza ce am făcut la acest joc, lucrurile bune și pe cele mai puțin bune” – a declarat tehnicianul Florin Pârvu după încheierea meciului cu Poli Iași
Următorul meci al Petrolului este în deplasare, împotriva celor de la UTA Arad, meciul este programat pe 24 februarie, de la ora 14:00!