10.15.2014

Finlanda-Romania 0-2.Cat chin...

Finlanda-Romania 0-2 dupa un meci plictisitor.
Aseară România a învins în Finlanda, după un meci slab şi o primă repriză jalnică.
În prima repriză de la Helsinki, parcă juca Finlanda cu Insulele Fiji, tricolorii au părut desprinşi din alt film... o comedie tipic românească.
Elevii lui Piturca şi-au făcut prezenţa în joc, după 10 minute, Tănase a luat galben pentru un fault, iar Chipciu s-a tăvălit pe jos vreo două minute, după un fault.
Prima ocazie a aparţinut gazdelor, în minutul 15 Hatemaj şutează din careu, dar Tătăruşanu are un reflex uimitor.
În minutul 15, Finlanda avea o posesie de 51 %, iar România 49 %...
În minutul 13, Torje reuşeşte cea mai frumoasă fază a primului sfert de oră... sare vreun metru peste adversarul său, având o detentă uimitoare.
Finlanda putea să producă "şocul", în minutul 18 Grigore respinge în extremis în postura de ultim apărător. Era repriza lui...
Primele douăzeci de minute, plictiseală mare...
România s-a trezit că are meci... în minutul 21, Torje şutează de la 25 de metri, mult pe lângă poartă.
Dacă România în primele 25 de minute a fost inexistentă pe teren, suporterii tricolorilor au dominat atmosfera de pe " Olimpic Stadium ".
Tot finlandezii au şansa deschiderii scorului, în minutul 28 Ring a executat un corner de pe partea dreaptă, Tătăruşanu a reţinut centrarea.
" Ocazie " România... în minutul 33, Tănase trage de la 30 de metri, portarul amfitrionilor prinde lejer mingea.
În minutul 40 posesia arată astfel... Finlanda 54 % - România 46 %.
Ultima fază interesantă a primei reprize o reprezintă, cartonaşul galben luat de Bogdan Stancu în minutul 44.
Scor la pauză 0-0, după o repriză plicitisitoare, în care Tănase a avut 4 centrări, toate greşite.
În acelaşi timp... Irlanda de Nord conducea în Grecia cu 1-0, iar Ungaria cu acelaşi scor pe Feroe.
În repriza a doua Finlanda a jucat cu rezervele?!?
După pauză în minutul 49, Sanmartean a intrat în locul lui Chipciu (accidentat) şi urma să vedem fotbal.
În minutul 54... Gol împotriva Finlandei... spre bucuria lui Piturca.
Sanmartean a executat perfect un corner, Bogdan Stancu a reluat cu capul şi 1-0 pentru România, împotriva " puternicei " echipe a Finlandei.
În minutul 57, exultăm de bucurie... Ring vede al doilea cartonaş galben după un fault asupra lui Sanmartean şi România poate sufla uşurată.
Sanmartean a început să se distreze, în minutul 70 Sînmărtean "întoarce" ca în curtea şcolii un adversar, pasează la Luchin, dar centrarea fundaşului nostru este respinsă de defensivă gazdelor.
Uraaa... după 70 de minute de joc, am avut posesie egală cu finlandezii...50 % - 50 %.
În minutul 75... Piturca a anunţat retragerea în autobază... în aceelasi minut, Gibraltar au reuşit primul gol din scurta sa istorie.. Din păcate a fost anulat.
Dar există vreo diferenţă între România şi Gibraltar?!?
Goollll România. In minutul 84, Stancu primeşte o pasă de la... Sanmartean şi reusind dubla dupa ce a înscris cu latul pentru 2-0.
Scor final Finlanda - România 0-2, o victorie de moral după un alt joc slab făcut de tricolori.
Rât la al 100 lea joc pentru echipa naţională
Răzvan Rat a bifat aseară al 100 lea meci la echipa naţională.
Fundaşul a debutat în tricoul naţionalei în anul 2002, având şi două goluri marcate.
Înainte de începutul meciului, căpitanul tricolorilor a a fost premiat pe gazon de preşedintele FRF Răzvan Burleanu.
Bogdan Stancu a oferit declaraţia "şoc" a serii.
"Prima repriză a fost una ştearsă pentru mine, dar şi pentru toată echipa. Ne-am adunat la pauză, am intrat foarte bine în teren, mai motivaţi şi mai determinaţi. Am câştigat şi suntem bucuroşi!
Lucian (n.r. Lucian Sânmărtean) este un jucător extraordinar şi e bine să ai un astfel de coleg. Sper să înscriu cât mai des pe viitor. Am făcut un pas destul de mare spre calificare, şansele noastre au crescut acum"a declarat "Motanul " la Digisport 1.
Victor Piturca menţine suspansul...
Imediat după fluierul de final al partidei de la Helsinki, Piturcă a vorbit în direct la Digi Sport 1: “A fost un meci extrem de dificil. A fost o anumită presiune, după ce am pierdut două puncte cu Ungaria. Calificarea ar fi putut fi compromisă dacă pierdeam.
Lua echipa Finlandei o opţiune serioasă de calificare. Le mulţumesc băieţilor că au tras fantastic de ei, cu ultima energie, au dat absolut totul în teren.
Am început greu meciul, ne-am revenit şi am jucat cum trebuie să joace o echipă care vrea trei puncte.”
Victor Piturcă a vorbit şi despre plecarea sa de la echipa naţională: “Eu n-aş fi vrut să se afle. Vom vedea, dacă va fi ceva, vă voi anunţa. Dacă ar fi fost să fie ultimul meci, v-aş fi anunţat, aş fi anunţat jucătorii.”
Finlanda: Maenpaa - Hurme, Toivio, Moisander, Arkivuo - Ring, Sparv, Hetemaj (Pohjanpalo '64) - Hamalainen (Markkanen '74), Pukki (Riski '46), Eremenko.
România: Tătăruşanu - Luchin, Chiricheş, D. Grigore, Rât - Hoban, Pintilii - Torje, Chipciu (Sânmărtean '49), Tănase (Enache '84) - Stancu (Rusescu '86).
6. Feroe 1-6 0p

Următorul meci al naţionalei, va fi pe data de 14 noiembrie a.c., pe Arena Naţională contra Irlandei de Nord.