11.15.2014

Romania-Irlanda de Nord 2-0.Suntem liderii grupei.

Un fleac...I-am ciuruit.Romania-Irlanda de Nord 2-0
Un fleac...i-am ciuruit.România-Irlanda de Nord 2-0
România a învins aseară Irlanda de Nord  cu 2-0 şi este la un pas de a-şi procura biletele pentru Franţa 2016.
Prin victoria de aseară Anghel Iordănescu a avut un debut fericit pe banca tehnică a tricolorilor.
Paul Papp  prin dublă din minutele 74 şi 79   a adus trei puncte care asigura „tricolorilor „ fotoliul de lider al grupei F.România pe primul loc din grupa F a preliminariilor pentru Euro 2016..
„Dedic victoria familiei mele”, a spus Paul Papp după fluierul final.
România va termină anul 2014 pe primul loc în grupa de calificare,având  10 puncte, urmând că în primăvară lui 2015,să joaceurmatoarele 2 meciuri cu Feroe (acasă) şi în deplasare cu Irlanda de Nord ,în cazul uor  victorii şi un joc al  rezultatelor , având biletele în buzunar pentru Euro 2016.
În celelalte partide ale grupei ,Insulele Feroe au „detonat „bombă şi au învins Grecia (scor 1-0 ) ,iar Ungaria s-a chinuit cu Finalnda,câştigând cu 1-0.
Filmul meciului :
Minutul 1 4 – Torje a executat un corner pe colţul scurt , mingea a  ajuns  la Chiricheş , dar a ratat execuţia din foarfeca.
Minutul 16 - Brunt a şutat puternic de la distanţă dar mingea a trecut pe lângă poartă
Minutul  17 - Chipciu a reluat  cu capul, mingea a fost respinsă în ultimul moment,în corner.
Minutul 18 – Ratare  „marca „Stancu. Şut în tranversara,apoi  mingea a ricoşat tot la el şi a şutat în braţele lui Caroll .
Minutul 32 – Sânmărtean a avut o acţiune pe cont propiu , i-a păsat lui  Stancu, „Motanul „a luftat incredibil.
Minutul 34 – Chipciu i-a păsat lui  Tănase, Tănase a gafat  şi mingea a fost  reţinută de Caroll
Minutul 39 -  McGinn a reluat peste poartă după o lovitură liberă executată de Lafferty.
Minutul 53  - Răzvan Raţ a şutat aiurea din poziţie bună
Minutul 63 -  Papp a centrat  în careu, Maxim nu a reuşit preluarea
Minutul 64-  Tătăruşanu a reţinut şutul lui  Lafferty
Minutul 74 – Goool România.
Raţ a centrat perfect de pe stânga,Papp s-a demarcat perfect şi a şutat cu stângul puternic de la 11 metri .
Minutul 79 – 2-0 pentru România.
Centrare perfectă a lui Sânmărtean,Papp a reluat imparabil cu capul .Prima dublă la naţională a lui Paul Papp.
Minutul 90 + 3 - Norwood a şutat puternic din afară careului, însă peste poartă.
Scor final România-Irlanda de Nord 2-0
România: Tătăruşanu - Papp, Chiricheş, Grigore, Raţ - Pintilii, Sânmărtean - Torje (Hoban '80), Chipciu, Tănase (Maxim '58) - Stancu (Keşeru '46). Antrenor: Anghel Iordănescu
Irlanda de Nord: Carroll - McLaughlin, McAuley, Hughes, McGivern - McGinn (Clingan '63), Norwood, Baird, Evans (McKay '79), Brunt - Lafferty. Antrenor: Michael O'Neill
Cartonaşe galbene: Pintilii '47 / McLaughlin '45, Lafferty '52
Din primele trei clasate, România este principala favorită la calificare ,urmând să joace cu Feroe (29 martie 2015), după care deplasarea cu Irlanda de Nord (13 iunie 2015). Cu 6 puncte , precum şi cu alte şase de pe teren propriu cu Grecia şi Finlanda, România ar acumula 22 de puncte.
Punând la socoteală şi o posibilă victorie în feroe şi cel puţin un egal la Budapesta , am acumula 24 de puncte ,putând chiar termină pe primul loc grupa.