11.23.2014

Victorie fara emotii .PETROLUL PLOIESTI -ASA Targu Mures 2-0 .

Petrolul a întâlnit aseară pe " Ilie Oana ", revelaţia turului nou-promovata AŞA Tg Mureş.
Meciul contra mureşenilor se anunţă ca fiind unul de 6 puncte, oaspeţii având 7 victorii şi cinci egaluri, având până aseară doar 2 înfrângeri.
6000 de spectatori au înfruntat frigul de afară şi s-au bucurat de un nou succes al "lupilor " pe teren propiu.
Primele 10 minute au fost precuate de ambele părţi, cele două echipe aşteptând greşeala adversarilor.
Primul gol a venit în minutul 16, după un contraatac "şcoală " al gazdelor.
 Alcenat a centrat de pe dreapta pentru Tamuz, israelianul i-a păsat că în curtea şcolii lui Albin, uruguyanul l-a executat scurt pe Stanciou.
În minutul 21, "găzarii " şi-au majorat diferenţa, Pablo De Lucas a executat perfect un corner de pe dreapta, Gerarldo Alves s-a înălţat bine peste Bejan şi Stăncioiu şi a preluat lejer, cu capul în poartă.
Până la pauză nu a mai fost nici o fază importantă, "lupii " predând şi o lecţie de defnsiva şi pressing.
După pauză tot "lupii " au predat fotbal, fără a mai forţa.
Prima ocazie a oaspeţilor, a venit în minutul 59, şutul de la 25 de metri a lui Goga a fost respins de Pecahna, de sub bară, după o paradă uimitoare.
Putea fi 3-0 pentru Petrolul, în minutul 69 Nepomuceno a şutat puternic de la distanţă, dar Stăncioiu a fost pe fază.
Ultima fază importantă a meciului a aparţinut mureşenilor, în minutul 75, Voiculet a şutat de la 30 de metri, dar Pechana a reţinut mingea.
"Killer-ul " Mureşan fluierat tot meciul.
Cel mai înjurat jucător de pe teren a fost Gabi Mureşan, la fiecare atingere de minge, jucătorul mureşenilor a fost fluierat copios.
Deh, la Ploieşti suporterii vor fotbal, nu "măcel " şi picioare rupte.