3.24.2015

Campionii rateaza Final Four-ul ,de la Pitesti . BC Timisoara - CSU Asesoft Ploiesti 84-74

Marti seara , campionii au avut un meci dificil în Banat.
Cu multe  problemele de lot, ploiestenii  au jucat,  cu determinare şi sacrificiu, însă au ratat şansa să pătrundă în Final Four-ul de anul acesta, de la Piteşti.
CSU Asesoft Ploieşti, părea să deţină controlul după primele 15 minute ale meciului, având 12 puncte avans în faţa gazdelor (scor 26-38).
Cu o defensivă puternică şi un atac în care Runkauskas, Buralcu şi Zigeranovic în plină formă, prahovenii păreau câştigători detaşaţi. Cooper a a recuperat în câteva rânduri, dar au urmat ratările la celălalt coş.
La mijlocul sfertului doi, " amfitrionii " au prins curaj Popescu şi Toth, au marcat câte un coş cu fault, iar diferenţa la pauză a fost doar un punct în favoarea oaspeţilor (scor 41-42).
La reluare Zigeranovic a dus scorul la 48-46 pentru Asesoft, însă Ştefan Pot a greşit în câteva rânduri, dând ocazia bănăţenilor să înscrie de la distantă prin Persic şi Jovanovic , (scor 58-50 în minutul 29).
În sfertul decisiv, gazdele au declanşat un asediu ofensiv, Runkauskas a marcat două coşuri de 3 puncte pentru 71-66 (în minutul 36), timişorenii au răspuns prin Jovanovic, care a marcat de lângă Pot, apoi Zigeranovic a înscris după o pasă involuntară a lui Runkauskas.
Marius Runkauskas, putea aduce tăcerea în sala din Timişoara, în ultima secundă, a trimis spre coş de la mare distantă, dar mingea a trecut milimetric pe lângă acesta.
Scor final 84 - 74 pentru BC Timişoara, ploieştenii ratând şansa să joace cu trofeul Cupei României, pe masă.

Scorul pe sferturi: 17-28, 24-14, 22-12, 21-20
BC Timişoara: Milencovici (1rec, 1pd), Jovanovic (24p, 4rec, 2pd, 4×3), Pilcevic (2p, 2pd, 5gp), Pesic (9p, 7rec, 4pd, 1×3), Lewis (4p, 2pd), Toth (5p, 3rec, 3cap), Persic (19p, 6rec, 1cap, 4×3), Tica (1rec, 1pd), Popescu (21p, 7rec)
Echipă: 2p-48%, 3p-38%, FT-94%, 34rec, 12pd, 12mp, 6mc, 4cap

CSU Ploieşti: Szijarto (2p, 5pg), Pelekanos (8p, 3pd), Burlacu (8p, 4rec, 3pd), Negoitescu (3p, 1×3), Cooper (4p, 4rec), Runkauskas (24p, 2rec, 4pd), Zigeranovic (14p, 6rec), Pot (11p, 5rec, 2pd, 5g)
Echipă: 2p-48%, 3p-36%, FT-75%, 25rec, 14pd, 10mp, 3mc

(statistică: csuasesoft.ro)
BC Timişoara: Jovanovic, Pilcevic, Persic, Popescu, Tica
CSU Ploieşti: Pot, Runkauskas, Pelekanos, Burlacu, Zigeranovic