4.17.2015

CAMPIONII SUNT LA UN PAS DE SEMIFINALE . BC TIMIŞOARA – CSU PLOIEŞTI 63-70 (29-34)

Campionii sunt la un pas de "careul cu asi ". BC Timişoara – CSU Ploieşti 63-70 (29-34)
Joi seară, campionii României au făcut un pas mare spre semifinalele Ligii Naţionale de baschet. CSU Ploieşti a câştigat cel de al 3 lea meci, la Timişoara, în meciul 3 şi se pot califica vineri seară, dacă vor câştiga în Banat.
Ploieştenii au început în forţă meciul din Sala „Constantin Jude". Pot, Flowers şi Runkauskas au făcut repede 8-0 (în minutul min 3), făcându-le pe gazde să fie "traumatizate " în primul sfert.
În sfertul 2, CSU Ploieşti şi-a mărit diferenţa la 8 puncte (scor 8-22), timişorenii au revenit uimitor până la pauză. Persic şi Tica, au înscris pe rând de la libere, iar Pilcevic şi Jovanovic, au marcat de la 3 puncte.
După pauză, Runkauskas şi Pilcevic au făcut concurenţă la aruncările de la distanţă. Bnatenii au echilibrat sfertul 3 Popescu, aducându-şi echipă foarte aproape.
În " decisiv ", jocul a adus mult suspans, " alb-albastrii " reuşind să gestioneze cu maturitate finalul, Runkauskas, a înscris de două ori din acţiune, iar Zigeranovic, de la libere, cei doi aducând o victorie importantă pentru campioni.
CSU Ploieşti are 2-1 la general şi o singură victorie îi asigură calificarea în " careul " de aşi.
BC Timişoara: Jovanovic, Lewis, Persic, Popescu, Tica
CSU Ploieşti: Pot, Runkauskas, Flowers, Burlacu, Zigeranovic
Scorul pe sferturi: 8-20, 21-17, 23-21, 11-15