4.14.2015

CSU PLOIEŞTI - BC TIMIŞOARA 1-1 (LA GENERAL) ÎN PLAY-OFF.

Vineri (10 aprilie) şi sâmbăta (11 aprilie) s-au disputat primele două meciuri din play-offul Ligii naţionale de baschet, ediţia 2014-2015.
CSU Asesoft şi BC Timişoara au oferit două meciuri spectaculoase, scorul fiind egal, la general (1-1).
Meciul 1
CSU Ploieşti – BC Timişoara 80-82 (39-34)
CSU Ploieşti a început cu stângul în play-off, fiind învinsă de BC Timişoara.
La 10 ani de la cucerirea FIBA Europe Cup, campionii României au început în forţă partidă cu Timişoara. Runkauskas, a marcat repede două coşuri cu fault, iar Flowersa recuperat o minge în atac şi a marcat pentru 17-6 (în minutul 7).
Pe finalul primului sfert oaspeţii au echilibrat meciul, Lewis a reuşit 8 puncte consecutive, (scor 22-15, după primele 10 minute.
În sfertul 2, bănăţenii au fost mai curajoşi în ofensivă, Cooper nu a adus forţa la recuperare, amfitrionii reuşind să revină pe tabelă prin Szijarto şi Flowers.
Scorul la pauză a fost 39-34 pentru ploieşteni.
O diferenţă care a adus emoţii celor două combatante.
La reluare, Ştefan Pot a forţat câteva acţiuni personale, însă fără rezultate, sârbul fiind schimbat de Ocokoljic. Revenit de pe bancă, Marius Runkauskas a coordonat ofensiva, iar Zigeranovic, a dus scorul la 54-47 (min 27), timişorenii contând prin punctele de la distanţată, marcate de Pesic.
În setul decisiv, „alb-albastrii" au greşit mult în defensivă, Jovanovic a reuşit o dublă consecutivă de la 3 metri, într-un minut, Szijarto Levente a răspuns cu aceeaşi monedă, echilibrând finalul partidei.
În ultimele 90 de secunde înainte de final, Petricevic a cerut time-out.
Lewis şi Zigeranovic au reuşit să marcheze puncte importante, în ultimul minut al jocului Jovanovic a marcat pentru 80-82, iar Runkauskas a ratat incredibil, astfel bănăţenii reuşind să producă surpriza, după un meci plin de suspans, cu răsturnări de scor, după pauză.
Scorul pe sferturi: 22-15, 17-19, 23-25, 18-23
CSU Ploieşti: Pot, Runkauskas, Flowers, Burlacu, Zigeranovic
BC Timişoara: Jovanovic, Pilcevic, Persic, Popescu, Tica
Meciul 2
CSU Ploieşti – BC Timişoara 79-57 (34-27)
Sâmbătă seară campionii au câştigat al doilea meci din sferturile de finală cu BC Timişoara, echilibrând scorul la general, 1-1.
Ploieştenii au fost mai atenţi în defensivă, în primul sfert, oaspeţii au adus multe emoţii campionilor, Persic şi Jovanovic, au dus scorul la 8-15 (minutul 8).
În sfertul doi Pelekanos, Zigeranovic şi Szijarto au marcat pentru un parţial de 11-0, bănăţenii revenind în joc, prin reuşitele lui Tica.
La pauză scorul a fost 34-27 pentru " alb albaştrii ".
Campionii au început la fel de bine şi sfertul 3, un nou „run", (10-0), în primele două minute, Petricevic a cerut timp de odihnă pentru a-şi "trezii " elevii. Runkauskas, de la distantă, Pot şi Zigeranovic, au adus o diferenţă de 10 puncte, în minutul 25 (scor 44-34).
În "decisiv " Runkauskas a marcat de la libere, au forţat prin Jovanovic, Lewis şi Popescu, însă
"amfitrionii " au dat dovadă de maturitate prin Flowers şi Pot au făcut diferenţa în actul decisiv. Bănăţenii au încercat să se apropie pe tabelă prin Popescu, dar Pelekanos, pe contraatac, a înscris printr-un slam-dunk de efect.
Scor final, 79-57 pentru CSU Poiesti o victorie clară, care aduce optimism înainte de dublă de la Timişoara, de săptămâna viitoare.
Scorul pe sferturi: 12-15, 22-12, 24-22, 21-8
CSU Ploieşti: Pot, Runkauskas, Flowers, Burlacu, Cooper
BC Timişoara: Jovanovic, Pilcevic, Persic, Pesic, Popescu
Celelalte rezultate din play-off (meciurile 1 şi 2)
U Transilvania Cluj - BC Mureş 77-81 şi 67 - 74
Steaua CSM Bucureşti - CSMU Oradea 80-79 şi 79-77
CS Energia Tg Jiu - BCMU Piteşti 76 -74 şi 89-77
BC Mureş, Steaua şi Energia sunt favorite la calificarea în semifinale, conducând (fiecare) cu scorul de 2-0 la general.