vineri, 29 mai 2015

Everybody Dance With Us -Ploiesti 2015,a luat sfarsit.( foto )

Luminile scenei s-au stins, ultimele acorduri ale muzicii şi ultimele vibraţii ale paşilor de dans care au spus poveşti pe 26 şi 27 mai 2015 pe scena Casei de Cultură a Studenţilor Ploieşti şi  care au contaminat cu energia lor Campusul Universităţii Petrol-Gaze din Ploieşti,  s-au risipit în  răcoarea nopţii trecute.
Au participat  la  Concursul  Naţional de Dans EVERYBODY DANCE WITH US – ediţia a X-a formaţii de la casele de cultură ale studenţilor din Cluj-Napoca,  Timişoara, Alba-Iulia, Sibiu, Ploieşti şi Dancing Club Spektar Club Kraljevo (Serbia).
                   Concursul Naţional de Dans EVERYBODY DANCE WITH US – ediţia a X-a s-a desfăşurat pe parcursul a două seri consecutive:
26.05.2015 ora 18.00
 Concursul Naţional de Dans EVERYBODY DANCE WITH US cu  evoluţia pe scenă, a formaţiilor de dans înscrise în concurs ( “X- TAZY” C.C.S. Cluj-Napoca, “JUMP IN” C.C.S. Cluj-Napoca, “MATRIX DANCE” C.C.S. Timisoara, “ALBA CAROLINA” C.C.S. Alba Iulia, “M & M” C.C.S. Sibiu, DANCING CLUB SPEKTAR, Kraljevo - Serbia, “ACADEMIC STYLE” C.C.S. Ploiesti, “STEPS” C.C.S. Ploiesti, “ACADEMIC MAJESTIC” C.C.S. Ploiesti.
27.05.2015 ora 18.00
- Concursul pentru desemnarea celei mai bune dansatoare şi a celui mai bun dansator
- Spectacol de divertisment „ MAGIA DANSULUI” la care au participat formaţiile de dans ale Palatului Copiilor Ploieşti : “Airlines”, “Etoiles”, “Jumpers”, “Trumpy Jr.”, soliştii( Răzvan Encuna – finalist Eurovision Romania, Cătălin Dumitru, Monica Apostol, Diana Mărgărit, Eduard Florentin Stoica), membrii formaţiei de teatru “Moft”a C.C.S. Ploieşti şi Alice Savu-campioana nationala gimnastica nivel VI, studentă U.P.G.
- Gala laureaţilor – premierea formaţiilor de dans participante la concurs

Juriul Concursului, a fost format din specialişti în domeniu, persoane avizate şi un reprezentant media , după cum urmează:
Robert Zahariuc – Profesor - coregraf, specializare în “Arta spectacolului teatral – coregrafic” – Preşedintele juriului;
             Antonia Bruckner – Profesor – coregraf
             Ovidiu Pascal – Scenograf la Teatrul “Toma Caragiu” Ploiești
            Alina Zahariuc – Profesor - coregraf, specializare în “Arta spectacolului teatral – coregrafic”
            Nicu Bucur – Antrenor de dans sportiv și Președintele Clubului
               Bucuria Dansului din Ploiești
            Eusebiu Ștefanov – Profesor – coregraf al Școlii de Dans
            Little Stars din Ploiești
            Larisa Câmpeanu  - producător și realizator la Valea
              Prahovei TV și Radio Best FM – reprezentant mass-media
            Conf. Univ. Dr Mirela Dulgheru – Directorul Departamentului de Activități Motrice și Sport Universitar al U.P.G. Ploiești
             Florin Stănescu – Director de Casino la corporația Carnival, vase de croaziere de lux America
            Marcela Țimiraș - Regizor artistic și coregraf la secţia  Revistă a Teatrului “Toma Caragiu” din Ploiești.
In urma deliberării profesioniste a juriului au fost acordate următoarele premii:

TROFEUL CONCURSULUI  a fost acordat Casei de Cultură a Studenţilor din Cluj-Napoca pentru evoluţia de excepţie a celor două formaţii de dans prezente îm concurs JUMP IN şi
X - TAZY
Premii speciale :
Cea mai bună coregrafie:  – Dana Timofte “X-TAZY”- C.C.S. Cluj Napoca
Cel mai bun dansator : – Cristi Madan , “ACADEMIC MAJESTIC” - C.C.S.  Ploieşti
Cea mai bună dansatoare -   Alexandra Ionaşcu,  “M & M”, C.C.S. Sibiu
Premiul de popularitate: –– „ALBA CAROLINA”- C.C.S.  Alba Iulia
Premiul mass-media:“SPEKTAR CLUB”  Kraljevo –Serbia
Premiul pentru debut - “ACADEMIC MAJESTIC” - C.C.S.  Ploieşti
Premiul I Solo Alexandru  Oltean“JUMP IN ”, C.C.S. Cluj Napoca
Premiul I Duet Dans Contemporan Alina Ciceo şi Radu Domşa “JUMP IN ”, C.C.S. Cluj Napoca
GENUL– Clasic
Locul I – “X-TAZY”- C.C.S. Cluj Napoca
 Locul II – “X-TAZY”- C.C.S. Cluj Napoca
Locul III –  “ACADEMIC MAJESTIC” - C.C.S.  Ploieşti
GENUL– Modern
Locul I  –“JUMP IN ”, C.C.S. Cluj Napoca
Locul II – “X-TAZY”- C.C.S. Cluj Napoca
Locul III – “ACADEMIC STYLE”- C.C.S.  Ploieşti
GENUL – Contemporan
Locul I–“JUMP IN ”- C.C.S. Cluj Napoca
Locul II-  “X-TAZY”-C.C.S. Cluj Napoca
Locul III –„MATRIX DANCE” – C.C.S. Timişoara
GENUL – Caracter
Locul I –  „ALBA CAROLINA”- C.C.S.  Alba Iulia
 Locul II –  “X-TAZY”, C.C.S. Cluj Napoca
Locul III –“M & M”, C.C.S. Sibiu
GENUL – Etno stilizat
Locul I –„MATRIX DANCE” – C.C.S. Timişoara
Locul II  – nu s-a acordat
Locul III – nu s-a acordat
GENUL –Show dance/Fantezie coregrafică
Locul I –“STEPS”, C.C.S.  Ploieşti
Locul II  –“M & M”, C.C.S. Sibiu
Locul III – nu s-a acordat
GENUL Jazz- Dance
Locul I –„MATRIX DANCE” – C.C.S. Timişoara
Locul II – nu s-a acordat
Locul III – nu s-a acordat
GENUL Music Hall
Locul I – “X-TAZY”- C.C.S. Cluj Napoca
Locul II – nu s-a acordat
Locul III – nu s-a acordat
GENUL Dans Sportiv
Locul I  –“M & M”, C.C.S. Sibiu
Locul II – nu s-a acordat
Locul III – nu s-a acordat
GENUL Street Dance
Locul I – „ACADEMIC  STYLE”, C.C.S.  Ploieşti,
Locul II – “STEPS”, C.C.S.  Ploieşti
Locul III – “ACADEMIC MAJESTIC” - C.C.S.  Ploieşti
GENUL Open 
Locul I   “SPEKTAR CLUB”  Kraljevo -Serbia
Locul II  –„ACADEMIC  STYLE”, C.C.S.  Ploieşti,
Locul III –  „ALBA CAROLINA”- C.C.S.  Alba Iulia