5.01.2015

La un pas de finala . CSU PLOIESTI - ENERGIA TG.JIU 2-0 (la general )

Miercuri şi joi s-au disputat, în Sala "Olimpia" din Ploieşti primele două partide din semifinalele paly-off-ului Ligii Naţionale de Baschet.
După primele două meciuri CSU Ploieşti conduce Energia Tg. Jiu cu scorul de 2-0, la general.

Meciul 1
CSU Ploieşti – Energia Tg. Jiu 82-76 (38-38)

Miercuri seară în sala "Olimpia "campionii au avut un debut perfect în primul meci al semifinalelor Ligii Naţionale de baschet, după ce au învins pe Energia Tg. Jiu cu 82-76.
2000 de spectatori, printre care un mic dar inimos grup de suporteri ai Energiei au asistat un spectacol baschetbalistic european.
Cele două echipe reprezentând România, nu demult în competiţiile europene.
Amfitrionii au început în forţă primul sfert, Runkauskas şi Watson au marcat primii iar Cooper i-a adus mari emoţii lui Glyniadakis, sub panou.
Apoi Cooper apoi schimbat cu Zigeranovic, sârbul reuşind un parţial de 8 puncte.
Până la pauză oaspeţii au echilibrat sfârşitul primelor 10 minute, prin intuiţia lui Watson, iar Flowers a ratat monumental in ultimele secunde ale sfertului doi.
La 38-38 şi partea a doua se anunţă la fel de animată ca prima.

În debutul sfertului 3, Flowers şi Runkauskas, nu au mai găsit spaţii să arunce la coş, în timp ce Glyniadakis şi Zigeranovic au dus "lupte crâncene ", în faţa arbitrilor.
Nervii au prins contur, spre finalul sfertului 3, însă jucătorii s-au calmat repede şi au continuat să facă spectacol.
În decisiv, cu aportul fanilor, elevii lui Ocokoljic au forţat victoria, Runkauskas, de la 3 puncte respectiv Cooper, din interior, au dus scorul la un parţial 68-63, în ultimele 4minute. Runkauskas, a reuşit să " securizeze " victoria în ultimele două secunde şi campionii au reuşit să câştige prima"bătălie " cu Energia.

CSU Ploieşti: Pot, Runkauskas, Flowers, Burlacu, Cooper
Energia: Watson, Troupe, Darby, Milosevic, Glyniadakis

* Scorul pe sferturi: 23-23, 15-15, 17-15, 27-23
CSU Ploieşti: Szijarto (2p), Pelekanos (5p), Burlacu (6p, 5rec, 1×3), Cooper (12p, 2rec, 2cap, 5gp), Flowers (13p, 11rec), Runkauskas (25p, 2rec, 10pd, 7×3), Zigeranovic (12p, 5rec, 1cap), Pot (7p, 7rec, 2pd)
Echipă: 2p-56%, 3p-32%, FT-83%, 33rec, 15pd, 8mp, 4mc, 3cap

Energia Tg. Jiu: Watson (13p, 2rec, 3pd, 5gp, 2×3), Troupe (15p, 5rec, 2pd, 2×3), Darby Jr. (16p, 4rec, 3pd), Milosevic (14p, 10rec), Karpelesz (1rec, 5gp), Aktas (2p), Mack (3p, 3rec, 1×3), Glyniadakis (13p, 7rec)
Echipa> 2p-48%, 3p-33%, FT-68%, 38rec, 9pd, 11mp, 5mc *

* statistica CSU Asesoft

Meciul 2

CSU Ploieşti – Energia Tg. Jiu 82-71 (44-40)
Cu un moral bun după victoria de miercuri seară, ploieştenii au câştigat (joi seară) şi al doilea meci din semifinala contra echipei Energia Tg. Jiu.
În faţa unui public numeros şi fanatic, Burlacu a făcut spectacol în primele 2 minute ale partidei, Milosevic fiind doar un pion în faţa "Căpitanului ".
După tripla lui Burlacu, Flowers a reuşit să marcheze de la 2 puncte, însă gorjenii s-au trezit din amorţeală şi au atacat în valuri.
Watson, Troupe şi Mack au făcut ce au vrut cu defensiva "amfitrionilor", ducând scorul primului sfert 21-27.
În debutul sfertului 2 Ocokoljic l-a trimis în teren pe Pot şi Runkauskas a fost trimis în atac. Lituanianul a reuşit să-şi regleze tirul la sfârşitul sfertului 2, însă a fost servantul perfect pentru Flowers.
Americanul a încheiat sfertul cu un procentaj de 100% la aruncările de la 3puncte.

Imediat după pauză, gorjenii au prins curaj, Watson a înscris pe bandă rulantă şi i-a adus pe oaspeţi, în avantaj scor 52-53 (în minutul 25).
"Alb albaştrii " s-au trezit repede, tandemului Flowers – Cooper, au adus avantaj de 3 puncte, în ultimul minutul al sfertului 3, (64-61 - minutul 29), iar antrenorul oaspeţilor, Constantinides, a avut o criză de nervi, primind două faulturi tehnice pentru proteste.
Bulversaţi gorjenii, au început să facă gafe în apărare şi atac, Flowers le-a dat "lovitura de graţie " scor 75-66, apoi oaspeţii s-au blazat cu înfrângerea.

Scor final CSU Ploieşti – Energia Tg. Jiu 82-71, iar ploieştenilor le mai trebuiesc o singură victorie pentru a disputa o nouă finală a Ligii Naţionale de baschet masculin.

* Scorul pe sferturi: 21-27, 23-13, 24-21, 14-10

CSU Ploieşti: Szijarto (2p, 2pd), Pelekanos (4p, 2rec), Burlacu (6p, 5rec, 4pd, 1×3), Cooper (21p, 12rec, 2cap), Flowers (31p, 4rec, 1cap, 6×3), Runkauskas (8p, 2rec, 6pd, 1×3), Zigeranovic (5p, 4rec), Pot (5p, 3rec, 2pd)
Echipă: 2p-46%, 3p-48%, FT-74%, 35rec, 18pd, 12mp, 4mc, 3cap

Energia: Watson (20p, 3rec, 7pd, 1×3), Troupe (20p, 5rec, 2pd), Darby (8p, 3rec), Milosevic (6p, 7rec), Vlaicu (2rec), Karpelesz (4p, 3rec), Mack (6p, 5rec), Glyniadakis (5p)
Echipă: 2p-61%, 3p-20%, FT-80%, 29rec, 7pd, 11mp, 8mc *