5.05.2015

'Lupii galbeni " si-au pastrat invicibilitatea "afara". Otelul - Petrolul 1-1

Petrolul şi-a păstrat invincibilitatea în deplasare şi după meciul disputat luni seară la Galaţi, realizând şi al treilea egal consecutiv în meciurile disputate "afară ".
Meciul de pe malul Dunării a început în forţă, gazdele având prima ocazie de gol, în minutul 9, Hamroun a şutat puternic de la 16 metri, însă Pecanha a respins mingea in corner.. "Lupii " au intrat în meci prin Tchite, având două lovituri de cap, în minutele 19 şi 22.
Pe fondul dominării gazdelor, oaspeţii au deschis scorul, în minutul 27 KRONAVETER a driblat un adversar şi a şutat din interiorul careului, pe colţul scurt.
Putea fi 2-0, in minutul 37, însă Filip a şutat de la 16 metri puţin pe lângă poarta apărată de Abraham.
Sissoko a avut şansa egalării, in minutul 39, dupa ce a trimis cu capul, pe lângă poarta goală.
După pauză, Oţelul a început "tare ", în minutul 47, centralul Bârsan a acordat un penalty gălăţenilor, după un henţ la Ipsa. Cernat a executat penalty-ul, însă Pecanha a respins ca la handbal, cu piciorul.
Amfitrionii au reuşit, să restabilească egalitatea, in minutul 50, Cernat reuşind să marcheze din careu, după ce căpitanul gălăţenilor, a rămas singur în faţa porţii.
Petrolul putea să schimbe (din nou tabela) în minutul 64, pe un contraatac al " găzarilor ", Kronaveter a centrat însă un fundaş gălăţean a respins în ultimul moment.
Oţelul a avut ultimele ocazii ale meciului Popa a şutat puternic, Pechana a respins uluitor (minutul 70), apoi tot portarul ploieştenilor a avut un reflex la şutul lui Cernat (minutul 75), iar în minutul 79, Sissoko a ratat din 6 metri.
Scor final 1-1, un scor la care "lupii " îşi menţin invincibilitatea în deplasare şi rămân pe locul 3, având două puncte avans faţă de Astra Giurgiu şi CS "U" Craiova.
Sâmbătă, Petrolul va juca acasă cu Universitatea Cluj, meciul va începe la ora 19.45 şi va fi transmisă în direct de Digi Sport 1.
Oţelul Galaţi – FC Petrolul Ploieşti 1-1
Cernat (50)/Kronaveter (27).

Oţelul: Abraham – Solomou, Miron, Sissoko, Popescu – Tavares (46 Tudorie), Sanaa, Popa – Iorga (84 Stoian), Cernat (cpt), Hamroun (32 Grădinaru). Antrenor: Florin Marin.
Petrolul: Pecanha – Alcenat, Marin, Ipsa, Peteleu – Filip, De Lucas (cpt) – Astafei (46 Nepomuceno), Kronaveter (68 Pastorini), Tchite – Tamuz (74 N'Koyi). Antrenor: Mircea Rednic.
Au arbitrat: Marcel Bârsan (Bucureşti) – Bogdan Gheorghe (Bucureşti) şi Mihai Marius Marica (Bistriţa). Arbitru de rezervă: Cătălin George Găman (Craiova).