10.19.2016

Lupii galbeni au castigat lejer in "derby-ul " etapei.Petrolul Baicoi -Petrolul 52 Ploiesti 1-4

Reprogramată din weekend-ul 17-18 septembrie, atunci când nu s-a putut disputa din cauza participării selecţionatei Prahova-Muntenia la UEFA Regions Cup, etapa a V-a a Ligii A Prahova le-a oferit „lupilor” prilejul de a tranşa duelul cu Petrolul Băicoi, formaţie care s-a ţinut scai, până acum, de elevii lui Tavi Grigore. La fel ca şi în urmă cu o lună, confruntarea a adus faţă în faţă primele două clasate, de data aceasta cu ploieştenii având avans de trei puncte, însă parcursul „petroliştilor” din Băicoi merită apreciat, chiar dacă poziţia ocupată se datorează în mare măsură evoluţiilor din propriul fief, unde au reuşit patru victorii din patru posibile, şi celor două succese externe, de la ultimele clasate, Unirea Cocorăştii Colţ şi Unirea Urlaţi.

Băicoienii n-au apucat, însă, să-şi arate colţii pe propriul teren, pentru că meciul a început de la 0-1, prima lovitură de colţ a partidei, din minutul 3, aducând deschiderea scorului după ceea ce tinde să devină „marcă înregistrată”: centrare de pe stânga Cl. Tudor, cap de la colţul scurt Prunescu (foto 1)! Şi putea fi imediat 0-2, după o pasă în adâncime a lui D. Nae pentru I. Dumitrescu, pe care mijlocaşul dreapta nu a reuşit să o transforme în gol, încurcându-se în dribling în faţa portarului V. Costache (6). Având în faţă o formaţie speriată, parcă, de importanţa jocului, Petrolul a rămas în control şi în continuare, acelaşi I. Dumitrescu având o nouă incursiune bună în dreapta, finalizată însă cu un şut slab, la colţul lung, departe de poartă (17). Inevitabilul avea să se producă 14 minute mai târziu, atunci când I. Dumitrescu a interceptat un balon la limita careului „mare” advers, l-a driblat pe Zamfir şi, de la 8 metri lateral dreapta, a înscris cu un şut sub bară, la colţul scurt: 0-2! Şi a fost, în continuare, deranj mare în careul a lui V. Costache, un „triunghi” Niţescu – V. Butufei – D. Nae aducându-l pe ultimul singur pe 16 metri, numai că şutul atacantului ploieştean a izbit transversala porţii gazdelor (33)! S-a făcut 3-0 până la pauză, breşa ivindu-se tot în flancul stâng al amfitrionilor: Cl. Tudor i-a pasat „pe culoar” aceluiaşi I. Dumitrescu, finalizarea aleasă de acesta din urmă, de pe la 12 metri, fiind acum una la firul ierbii, pe sub portarul advers, ieşit la blocaj (39).

sursa:Republicanii.ro