11.03.2016

Victorie si cu Zalau . Tricolorul LMV Ploieşti – Volei Municipal Zalău 3:2 (25:23, 23:25, 23:25, 25:23, 16:14)

Miercuri  seară, Tricolorul LMV Ploieşti a confirmat startul bun de sezon, în compania vicecampioanei Volei Municipal Zalău, pe care a întâlnit-o în Sala „Olimpia”, în meciul care a ţinut capul de afiş al etapei a V-a din Divizia A1 la volei masculin. La capătul unui meci care a durat peste două ore (127 minute), cu multe faze spectaculoase, cu un joc de înaltă calitate, diferența s-a realizat la doar două puncte, în setul decisiv, și acesta intrat în prelungiri.
Ploieştenii antrenaţi de Sergiu Stancu şi Mădălin Marinescu urmăreau să rămână pe prima poziţie a clasamentului, având punctaj maxim, fiind cu două puncte în faţa unui grup de trei echipe, printre care şi adversara de astăzi.
Pentru al patrulea joc la rând, la Tricolorul LMV a lipsit muntenegreanul Aleksandar Milivojević, care a suferit o ruptură musculară la primul meci al campionatului. Jucătorul de 33 de ani a revenit, însă, de trei zile, la antrenamentele echipei, deocamdată având un program separat faţă de colegii săi.