Se afișează postările cu eticheta handbal. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta handbal. Afișați toate postările

11.02.2016

Isabela Dragnea, a castigat Memorialului „Janis Grinbegas” cu naţionala de cadete a României!

„Abonată” a lotului naţional de cadete, handbalista clubului nostru, Isabela Dragnea, a participat cu echipa naţională a României la o competiţie internaţională – Memorialul „Janis Grinbegas”, un turneu internaţional desfăşurat în Lituania, la Vilnius, în perioada 28-30 octombrie.
Echipa pregătită de Ion Ivan şi Marius Dănuleţ a reuşit să câştige turneul după ce a remizat în compania formaţiei gazdă, Lituania, şi a câştigat celelalte două partide, cu Belarus şi Estonia. Extrema dreaptă Isabela Dragnea, care este antrenată la club de Daniel Gheorghe, a evoluat în toate cele trei confruntări, fiind una dintre cele mai bune jucătoare ale României.
sursa:CSMPloiesti.ro

8.03.2015

CSM Ploiesti va organiza in week-end un turneu de handbal.

CSM Ploieşti va organiza, la sfârşitul săptămânii, în Sala Sporturilor Olimpia, un turneu în trei, la care au confirmat participarea două dintre echipele nou-promovate în Liga Naţională, CSU Galaţi şi CSM Focşani 2007. Există şi posibilitatea ca la întrecere să vină şi HC Dobrogea Sud, grupare din partea căreia se aşteaptă un răspuns, caz în care programul competiţiei va fi reconfigurat.
În formula actuală, meciurile vor avea loc astfel:
- vineri, ora 13.00 - CSU Galaţi - CSM Focşani;
- vineri, ora 18.00 - CSM Ploieşti - CSU Galaţi;
- sâmbătă, ora 11.30 - CSM Ploieşti - CSM Focşani.
În plus, la solicitarea gălăţenilor, care vor înnopta la Ploieşti, e posibil ca, sâmbătă dimineaţă, de la ora 10.00, să mai fie un joc între CSM Ploieşti şi CSU Galaţi, în care Ion Nicolae şi Dragoş Dobrescu vor utiliza garnitura secundă.
sursa:CSM Ploiesti

4.22.2015

Handbalistele de la CSM Ploiesti au incheiat cu o victorie sezonul regulat . CSM Ploieşti - CS Neptun Constanţa 30-25

Handbalistele de la CSM Ploieşti au câştigat marţi după-amiază, în Sala Sporturilor Olimpia, împotriva celor de la CSU Neptun Constanţa cu scorul de 30-25 (15-13).
O victorie normală, în ultimul meci din sezonul regulat al Ligii Naţionale de handbal feminin.

Deşi jocul dintre cele două combatante, nu a avut nici o miză, punctele necontând prea mult înainte de play off , respectiv a play-out, partidă a fost echilibrată, cu câteva răsturnări de scor, " gazdele " reuşind să facă diferenţa la sfârşitul primei reprize.
Andreea Enescu, a ţinut în şah defensiva ploieşteană până în minutul 10.
Apoi după un time-out solicitat de Kurtes, "gazdele " au reechilibrat jocul, Andreei Chiricuţă, a înscris la rând lovituri de la „7 metri".
Apoi, au urmat 5 goluri consecutive marcate de oaspete, CS Neptun preluând conducerea pe tabelă (scor 10 - 9), în minutul 19.
Iryna Burtea a înscris pentru 10-10, apoi Neptun iar a preluat conducerea pe tabelă (scor 11-13), însă sfârşitul primei reprize a aparţinut CSM-ului, ploieştencele au marcat patru goluri în poarta oaspetelor şi au încheiat prima repriză, cu avantaj pe tabelă. (15- 13).
Gazdele au mărit diferenţa în primele 2 minute ale mitanului secund (scor 17-13), apoi a urmat o relaxare de moment.
Constanţa s-a apropiat la 18-17, apoi la 20-19 şi, chiar, a egalat la 22-22 (în minutul 46), după aceea elevele lui Kurtes au revenit în joc, portarul Alina Dumitru, a apărat tot ce se putea, reuşind să o blocheze de la „7 metri" pe Andreei Enescu.
În ultimele 10 minute ploieştencele au reuşit un "run " de cinci goluri consecutive şi s-au desprins pe tabelă.
Într-un final relaxant, au intrat pe teren, Ramona Ştefan şi Loredana Gărăcel.
Scor final 30-25, o victorie lejeră, în faţa unei echipe, a Constanţei, care a jucat pragmatic în prima repriză.
Astfel, CSM Ploieşti a încheiat sezonul regulat al Ligii Naţionale pe locul 8 în clasament, cu 37 de puncte.
În play off, ploieştencele, vor întâlni un adversar dificil, pe HCM Baia Mare.
Băimărencele au învins ieri la Cluj, echipa gazdă Universitatea, cu scorul de 38-27 şi au terminat pe primul loc în clasament, cu un punct mai mult decât CSM Bucureşti.
Meciul dintre CSM Ploieşti şi HCM Baia Mare se va juca după sistemul „cel mai bun din trei meciuri", primul partidă se va disputa sâmbătă, 2 mai, la Ploieşti, iar următoarele 2 jocuri, pe 6 şi 8 mai, la Baia Mare.
În altă ordine de idei, ieri, la prezentarea celor două echipe, ploieştencele au fost îmbrăcate cu tricouri pe care scria mesajul: „Împreună în play-off. Vă mulţumim!".

În pauza partidei, CSM Ploieşti i-a acordat o cupă celui mai fidel suporter al echipei de handbal feminin, Axinte Gherman, fanul ne lipsind de la niciun meci de "acasă", disputat de handbalistele clubului ploieştean.
CSM Ploieşti - CSU Neptun Constanţa 30-25 (15-13)
CSM Ploieşti: E. Şerban, A. Dumitru – Burtea (11 goluri), Toth (3), Ana Gherman (3), C. Preda (3), Chiricuţă (3, 2 din „7 metri"), Vlaskalic (3), O. Ionescu (2), Balaban (1), Vasilescu (1), I. Dinu, A. Dincu, Gărăcel, R. Ştefan. Antrenor: Goran Kurtes.
CSU Neptun: D. Petrescu, P. Vişan – A. Enescu (8 goluri, 4 din „7 metri"), A. Ivan (4), Ad. Stoian (4), Strahan (4, 2 din „7 metri"), Bărbos (4), P. Toma (1), Mărginean, Orşivschi. Antrenor: Ion Crăciun.
Arbitri: Cristian Băban şi Ionuţ Marta (Maramureş).
Observator FRH: Horaţiu Belu (Bucureşti).

2.18.2015

CSM PLOIEŞTI – CSU SUCEAVA II 41-29

Handbalistii de la CSM Ploiesti au zdrobit Suceava. CSM PLOIEŞTI – CSU SUCEAVA II 41-29
Handbaliştii de la CSM Ploieşti au bifat, miercuri după-amiază, cea de-a 15-a victorie consecutivă din acest sezon al Diviziei A, Seria A, trecând fără emoţii de CSU Suceava II, cu scorul de 41-29 (22-14).
Aşa cum era de aşteptat, Roman şi colegii lui nu au avut mari dificultăţi în faţa tinerilor lor adversari, lotul moldovenilor fiind alcătuit din jucători născuţi în intervalul 1992-1998, partida fiind folosită mai degrabă ca un bun prilej de antrenament pentru următoarele două confruntări din campionat, ambele cu grad de dificultate mai mare. Oaspeţii au condus de două ori în debutul disputei, cu 1-0 şi 2-1, dar ploieştenii au trecut în faţă după două goluri consecutive ale lui Tărîţă şi, după 3-2, diferenţa a urcat rapid până la cinci goluri (8-3, minutul 9). Au urmat vreo zece minute cu goluri în ambele porţi, pentru ca, în ultima parte a reprizei, CSM-ul să accelereze şi, de la 12-8, să reuşească un 8-2 ce a pus zece goluri între cele două formaţii: 20-10, minutul 26. În ultimele două minute ale primei părţi, Suceava a înscris de trei ori şi a reuşit să intre la pauză cu deficit de opt goluri, 22-14.
Cu o apărare mult mai agresivă în debutul reprizei secunde, ploieştenii şi-au mărit avantajul până la 14 goluri, tabela indicând 29-15 după 12 minute în care şapte goluri ale CSM-ului au primit o singură replică moldoveană. Ecartul s-a păstrat până la 32-18 (minutul 44), moment din care băieţii noştri s-au relaxat şi le-au permis adversarilor câteva goluri uşoare pe contraatac, astfel că, după un „parţial" în oglindă celui din primele 12 minute ale reprizei, 1-7, s-a ajuns din nou la o diferenţă de opt goluri: 33-25, minutul 53.
Dragoş Dobrescu l-a retrimis pe teren pe Zamfir, iar mutarea s-a dovedit inspirată, pentru că „treiarul" ploieştean avea să înscrie cinci din cele opt goluri marcate de CSM Ploieşti până la final, ultimul chiar cu două secunde înainte să se audă sirena ce a pus capăt meciului. Patru reuşite la rând ale gazdelor au făcut 37-25, după care s-a mers „gol-gol", pentru un scor final de 41-29.
„E o victorie meritată, fără dubii, dar s-a văzut că mai avem mult de lucrat, pentru că nu suntem acolo unde mi-aş dori eu să fim. Sâmbătă jucăm la Alexandria, un meci mai greu, în care trebuie să creştem nivelul, pentru că, apoi, vine partida cu Piteştiul în care nu ne mai permitem greşelile din jocul de astăzi. Le luăm însă pas cu pas, iar dacă învingem sâmbătă, sper ca la partida de pe 28 februarie să avem în sală cât mai mulţi suporteri care să ne susţină, pentru că jocul cu Argeşul e important pentru promovare", a declarat antrenorul principal Dragoş Dobrescu.
Altfel, tehnicienii ploieşteni nu vor mai conta în acest sezon pe interul stânga Alexandru Pâslaru, care a anunţat că renunţă momentan la activitatea sportivă, urmând să se concentreze asupra studiilor.
CSM Ploieşti - CSU Suceava II 41-29 (22-14)
Sala: „Olimpia", Ploieşti. Spectatori: 200.
CSM Ploieşti: M. Dumitru (7 intervenţii) - Tărîţă (5 goluri), Macovei (5), Gh. Roman (1), Zamfir (8), E. Turcu (6), B. Năstase (2). Au mai jucat: Rotaru (11 intervenţii) - D. Sava (3), Mihoci (1, 1 din „7 metri"), Budui (1), Stăncioiu (1), Hoinaru (4), Hodorogea (1), Botezatu (3). Director tehnic: Ion Nicolae. Antrenor principal: Dragoş Dobrescu.
CSU Suceava II: Duman - Preda (1 gol), Olariu (7), Enescu (2), Martuneac (1), Alexa (3), Aldică (6, 3 din „7 metri"). Au mai evoluat: Todică (5), Marmeliuc (4), Anghel, C. Turcu, Scorobohaci. Antrenor: Iulian Dugan.
Arbitri: Dumitru Cristea şi Eugen Cârstoaia (ambii din Dâmboviţa).
sursa:CSM Ploiesti

1.26.2015

HCM ROMAN - CSM PLOIEŞTI 23-15 (13-6)

    Infrangere (si) in Moldova. HCM Roman - CSM Ploieşti 23-15 (13-6)
Handbalistele pregătite de Goran Kurtes n-au reuşit să depăşească pasa proastă prin care trec în acest debut de 2015, pierzând, astăzi, cu 15-23 (6-13), confruntarea de la Roman, contând pentru etapa a XVI-a a Ligii Naţionale.
A fost al doilea meci din ultima săptămână în care ploieştencele s-au confruntat cu mari probleme în faza de atac, cele doar 15 goluri marcate fiind elocvente în acest sens. CSM-ul a început bine şi a condus în debut cu 2-1, dar de la 3-3 au apărut problemele, mai ales că au venit şi două eliminări succesive, ale Mirelei Roman şi Andreei Dincu. Au urmat zece minute de „secetă" ofensivă, aşa că trupa lui Florentin Pera s-a dus la 7-3, obţinând un avantaj ce avea să se dovedească decisiv. Vlaskalic a marcat pentru 7-4 (minutul 22) după time-out-ul cerut de Goran Kurtes, dar tot gazdele au fost mai precise până la pauză şi şi-au mărit avantajul pe tabelă la 13-6.
Primul sfert de oră al reprizei secunde a fost la fel de „arid" pentru atacul CSM-ului, iar la 19-9 (minutul 45) meciul era jucat. Pe fondul unui joc în care ambii tehnicieni şi-au rulat loturile pe care le au la dispoziţie, Ana Gherman şi colegele sale au redus puţin proporţiile dezastrului, încheind la opt goluri în urma adversarelor o partidă din care nu se puteau alege cu ceva în condiţiile în care au înscris doar 15 goluri.
Urmează o săptămână întreagă în care fetele vor avea timp să pregătească atent partida din etapa a XVII, extrem de importantă în lupta pentru participarea în play-off, cu HCM Râmnicu Vâlcea, programată lunea viitoare, de la ora 18.30, în Sala Sporturilor Olimpia.
HCM Roman: Tymoshenkova, Polocoşer - Iuganu (7, 2 din „7 metri"), Stoleru (4), Băbeanu (4, 1 din „7 metri"), Toskovic (2), Crap (2), Horobeţ (1), Agrigoroaei (1), Mihalschi (1), Vârtic (1), Vâlcu, Genkova. Antrenor: Florentin Pera.
CSM Ploieşti: Şerban, Ifrim - M. Roman (3, 1 din „7 metri"), Sheiko (2), Vlaskalic (2), Balaban (2), I. Dinu (2), Dincu (1, 1 din „7 metri"), Shutska (1), R. Ştefan (1), Ad. Vasilescu (1), Toth, Ionescu, Ana Gherman, Chiricuţă, C. Preda. Antrenor: Goran Kurtes.
sursa:CSM Ploiesti

11.26.2014

Invicibilii...CSM FOCŞANI - CSM PLOIEŞTI 24-26


De neoprit .Un nou succes al handbalistilor ploiesteni .CSM FOCŞANI - CSM PLOIEŞTI 24-26!
Handbaliştii de la CSM Ploieşti şi-au continuat, aseară, seria de victorii din acest sezon reuşind să se impună cu 26-24 (13-10) pe terenul celor de la CSM Focşani 2007, într-un meci contând pentru etapa a XI-a a Diviziei A, Seria A. Aşa cum era de aşteptat, având în faţă o formaţie care înregistrase doar două înfrângeri în acest sezon, una acasă, cu CSU Galaţi, 20-21, şi alta în deplasare, la Piteşti, 21-24, ploieştenii au avut un joc greu, pe care l-au rezolvat, până la urmă, datorită valorii şi experienţei superioare, câteva momente cheie ale partidei fiind speculate de Roman şi colegii lui.
Prima repriză a stat sub semnul echilibrului până aproape de final, gazdele oferind o replică bună şi reuşind, chiar, să conducă, la un moment dat, cu 9-7. A fost scorul la care au venit patru goluri consecutive ale băieţilor noştri şi, după 9-11, diferenţa a crescut la trei goluri până la pauză (10-13). În partea secundă, CSM Ploieşti a gestionat bine avantajul şi a ţinut Focşaniul la minim două goluri distanţă, pentru ca, spre final, să „sprinteze" decisiv spre victorie, conducând cu 25-20 (minutul 52) şi 26-21 (minutul 56). Ultimele minute au fost jucate însă în inferioritate numerică, arbitrii nemţeni Ionuţ Ifrim şi Ovidiu Ilisei lăsând impresia că preferă un final mai strâns, iar gazdele au reuşit să încheie onorabil disputa, înscriind în trei rânduri pentru un 24-26 ce reflectă, totuşi, corect, diferenţa dintre cele două formaţii.
„A fost un meci greu, cum ne aşteptam, de altfel, pentru că Focşaniul are o echipă bună, care se agaţă cu orice mijloace de adversar. Am avut şi o problemă cu Turcu, care s-a tăiat în dimineaţa meciului la mâna stângă, într-un pahar, şi de aceea l-am folosit mai puţin, dar, una peste alta, echipa a reuşit un joc bun şi s-a impus pe un teren dificil, de unde nu este uşor să iei puncte. E o victorie importantă, care ne păstrează linia de clasament intactă şi ne dă un moral bun în perspectiva derbiului de sâmbătă, cu CSU Galaţi", spune directorul tehnic Ion Nicolae.
Tehnicienii ploieşteni au început partida cu formula M. Dumitru - Budui (6 goluri), Macovei (1), Roman (4), Sava, Zamfir (1), Stăncioiu (5), apelând, pe parcurs, şi la Rotaru - Hoinaru (6), Turcu (3), Mihoci, Botezatu, Cârstea şi Năstase.
În urma succesului de aseară, CSM Ploieşti a ajuns la 9 victorii în tot atâtea partide disputate în acest sezon, situându-se pe poziţia a treia a clasamentului Seriei A, la egalitate de puncte cu primele două clasate, CSU Galaţi şi Politehnica Iaşi, dar cu golaveraj inferior şi cu unul, respectiv două meciuri mai puţin jucate. Sâmbătă, de la ora 11.00, urmează derbiul cu CSU Galaţi, din Sala „Olimpia", o nouă victorie fiind echivalentă cu urcarea pe prima poziţie a clasamentului, în condiţiile în care a doua clasată, Politehnica Iaşi, va sta.
Foto: www.csmfocsani2007.ro
sursa:csmploiesti.ro

Formular de contact

Nume

E-mail *

Mesaj *