4.22.2015

Handbalistele de la CSM Ploiesti au incheiat cu o victorie sezonul regulat . CSM Ploieşti - CS Neptun Constanţa 30-25

Handbalistele de la CSM Ploieşti au câştigat marţi după-amiază, în Sala Sporturilor Olimpia, împotriva celor de la CSU Neptun Constanţa cu scorul de 30-25 (15-13).
O victorie normală, în ultimul meci din sezonul regulat al Ligii Naţionale de handbal feminin.

Deşi jocul dintre cele două combatante, nu a avut nici o miză, punctele necontând prea mult înainte de play off , respectiv a play-out, partidă a fost echilibrată, cu câteva răsturnări de scor, " gazdele " reuşind să facă diferenţa la sfârşitul primei reprize.
Andreea Enescu, a ţinut în şah defensiva ploieşteană până în minutul 10.
Apoi după un time-out solicitat de Kurtes, "gazdele " au reechilibrat jocul, Andreei Chiricuţă, a înscris la rând lovituri de la „7 metri".
Apoi, au urmat 5 goluri consecutive marcate de oaspete, CS Neptun preluând conducerea pe tabelă (scor 10 - 9), în minutul 19.
Iryna Burtea a înscris pentru 10-10, apoi Neptun iar a preluat conducerea pe tabelă (scor 11-13), însă sfârşitul primei reprize a aparţinut CSM-ului, ploieştencele au marcat patru goluri în poarta oaspetelor şi au încheiat prima repriză, cu avantaj pe tabelă. (15- 13).
Gazdele au mărit diferenţa în primele 2 minute ale mitanului secund (scor 17-13), apoi a urmat o relaxare de moment.
Constanţa s-a apropiat la 18-17, apoi la 20-19 şi, chiar, a egalat la 22-22 (în minutul 46), după aceea elevele lui Kurtes au revenit în joc, portarul Alina Dumitru, a apărat tot ce se putea, reuşind să o blocheze de la „7 metri" pe Andreei Enescu.
În ultimele 10 minute ploieştencele au reuşit un "run " de cinci goluri consecutive şi s-au desprins pe tabelă.
Într-un final relaxant, au intrat pe teren, Ramona Ştefan şi Loredana Gărăcel.
Scor final 30-25, o victorie lejeră, în faţa unei echipe, a Constanţei, care a jucat pragmatic în prima repriză.
Astfel, CSM Ploieşti a încheiat sezonul regulat al Ligii Naţionale pe locul 8 în clasament, cu 37 de puncte.
În play off, ploieştencele, vor întâlni un adversar dificil, pe HCM Baia Mare.
Băimărencele au învins ieri la Cluj, echipa gazdă Universitatea, cu scorul de 38-27 şi au terminat pe primul loc în clasament, cu un punct mai mult decât CSM Bucureşti.
Meciul dintre CSM Ploieşti şi HCM Baia Mare se va juca după sistemul „cel mai bun din trei meciuri", primul partidă se va disputa sâmbătă, 2 mai, la Ploieşti, iar următoarele 2 jocuri, pe 6 şi 8 mai, la Baia Mare.
În altă ordine de idei, ieri, la prezentarea celor două echipe, ploieştencele au fost îmbrăcate cu tricouri pe care scria mesajul: „Împreună în play-off. Vă mulţumim!".

În pauza partidei, CSM Ploieşti i-a acordat o cupă celui mai fidel suporter al echipei de handbal feminin, Axinte Gherman, fanul ne lipsind de la niciun meci de "acasă", disputat de handbalistele clubului ploieştean.
CSM Ploieşti - CSU Neptun Constanţa 30-25 (15-13)
CSM Ploieşti: E. Şerban, A. Dumitru – Burtea (11 goluri), Toth (3), Ana Gherman (3), C. Preda (3), Chiricuţă (3, 2 din „7 metri"), Vlaskalic (3), O. Ionescu (2), Balaban (1), Vasilescu (1), I. Dinu, A. Dincu, Gărăcel, R. Ştefan. Antrenor: Goran Kurtes.
CSU Neptun: D. Petrescu, P. Vişan – A. Enescu (8 goluri, 4 din „7 metri"), A. Ivan (4), Ad. Stoian (4), Strahan (4, 2 din „7 metri"), Bărbos (4), P. Toma (1), Mărginean, Orşivschi. Antrenor: Ion Crăciun.
Arbitri: Cristian Băban şi Ionuţ Marta (Maramureş).
Observator FRH: Horaţiu Belu (Bucureşti).