4.18.2015

CSU PLOIESTI S-A CALIFICAT ÎN "CAREUL DE ASI " ! BC TIMIŞOARA – CSU PLOIEŞTI 72-80 (33-43)

Campionii sunt în semifinale ! BC Timişoara – CSU Ploieşti 72-80 (33-43)
CSU Ploieşti s-a calificat în semifinalele Ligii Naţionale de baschet după ce a câştigat, în deplasare la BC Timişoara, fiind cea de 3 a victorie consecutivă în dispută cu bănăţenii.
" Alb-albastrii " vor întâlni în "careul de aşi " pe Energia Tg. Jiu, primele două jocuri se vor disputa pe 28 şi 29 aprilie, în Sala Sporturilor "Olimpia ".
După ce au reuşit să câştige al 3 lea meci consecutiv , vineri seara , CSU Ploieşti şi-a asigurat biletele pentru penultimul act al play-offului.
Ploieştenii au început partidă din sala " Constantin Jude ", în forţă , Runkauskas a făcut "linişte " în ofensivă la începutul sfertului 1, iar Pot şi Flowers au bulversat apărarea gazdelor.
Profitând din plin de greşelile lui Popescu, ploieştenii au dominat primul sfert, " Îl capitano " Burlacu & Co. au dus scorul la un parţial de 11-0 până la pauză, chiar dacă Tica şi Popescu au salvat echipa gazdă de un dezastru.
După pauză, Lewis a dus scorul la 42-52 (minutul 26), relaxare venind spre finalul sfertului 3. În decisiv, Toth a înscris puncte importante pentru " amfitrioni ", aceştia revenind miraculos la doar 4 puncte pe tabelă.
Flowers şi Pot au marcat rând pe rând, scorul în minutul 34 , arătând 57-64.
Fără Persic, eliminat, timişorenii au reuşit să ţină în şah defensiva oaspeţilor, astfel finalul meciului a devenit interzis cardiacilor.
. Runkauskas şi Flowers au reuşit să închidă tabela, la o diferenţă de 8 puncte, cei doi trimiţându-i pe campioni în "careul de aşi ".
BC Timişoara: Jovanovic, Milencovici, Persic, Popescu, Tica
CSU Ploieşti: Pot, Runkauskas, Flowers, Burlacu, Cooper