5.25.2015

CAMPION11 !!! CSU Ploiesti a castigat al 11 lea titlu de campioana ,la baschet masculin.BC Mures - CSU Ploiesti 76 -86

CAMPION11 ! BC Mureş – CSU Ploieşti 76-86 (35-37).CSU Ploiesti a castigat al 11 lea titlu de campioana.

Duminică seară CSU Ploieşti a scris cea de a 11 a filă de poveste din ultimii 12 ani.
După un sezon plin de stress şi emoţii, ploieştenii şi-au adjudecat titlu de campioni ai Ligii Naţionale de Baschet, titlu fiind dedicat lui Dado Arnautovic.
Campionii au fost conduşi după primul sfert (scor 25 - 18), însă în sfertul 2 Burlacu a reuşit o triplă şi un coş de la 3 puncte ducând scorul la 31-30 pentru ardeleni.
Spre finalul sfertului 2, ardelenii nu au reuşit să ţină pasul, Ştefan Pot aducându-i pe prahoveni în avantaj.
Ultimele 2 minute, au adus echilibru, cele două echipe reuşind să marcheze la aproape fiecare acţiune.
După pauză, "amfitrionii " au început în forţă dar Cooper şi Runkauskas au făcut legea atât în apărare cât şi în atac.
La intrarea în "decisiv " scorul a fost favorabil "alb-albastrilor (57-62) şi şampania era aproape de a fi deschisă.
Pelekanos şi Flowers au reuşit două triple, iar "tigrii" au cerut time-out.
Adamovic şi Dykes au reaprins speranţele gazdelor (scor 64-73, în minutul 35) însă campionii au jucat exact şi au încheiat partidă cu o diferenţă de 10 puncte .
Scor final 86-76 şi titlu de campioană a luat drumul Ploieştiul.
Titlu cu numărul 11, din 12 finale disputate.
Titlu de campioană a fost dedicat lui Dado Arnautovic, antrenorul ploieştenilor fiind bolnav şi internat în Serbia.
Prahovenii au marcat (aseară) de 16 ori, de la 3 puncte.
Marius Runkauskas, a fost MVP-ul partidei cu 26 de puncte înscrise.
" Dedicăm acest rezultat lui Dado. El are de repurtat o victorie mult mai importantă decât a noastră", a declarat după meci, Levente Szijarto.
Scorul pe sferturi: 21-18, 14-19, 22-25, 19-24
BC Mureș: Adamovic, Dykes, Peciukas, Ivanovic, Barro
CSU Ploiești: Runkauskas, Szijarto, Flowers, Burlacu, Zigeranovic
Au marcat:
BC Mureş : Barro 24 puncte, Dykes 24 puncte, Adamovici 11, puncte Lazăr 6 puncte, Gajovici 5 puncte, Peciukas 4 puncte, Ivanovici 2 puncte;
CSU Ploiesti : Runkasuskas 26 puncte, Burlacu 17 puncte, Cooper 11 puncte, Zigeranovici 9 puncte, Flowers 8 puncte, Szijarto 7 puncte, Pelekanos 5 puncte, Pot 3 puncte.