7.31.2015

Din nou remiza...Concordia Chiajna - Petrolul 2-2

Blestemul egalurilor s-a întors la Ploieşti ? Concordia Chiajna - Petrolul 2 - 2.
Vineri seara la Chiajna, lupii galbeni au înregistrat a 3 a remiză din actualul sezon competiţional, după un meci echilibrat, cu un plus pentru gazde, care au ratat multe ocazii de gol.
Gazării au deschis scorul, după golul marcat de Moussa, însă amfitrionii au întors situaţia pe tabelă prin autogolului lui Benga şi super golul marcat de Serediuc, Marinescu în minutul 76 a adus un punct în extremis pentru ploieşteni.
Ilfovenii au avut puţinele ocazii ale meciului Serediuc (minutul 6) a şutat puţin pe lângă poarta lui şi Constantinescu (minutul 11) a şutat pe lângă poartă din poziţie favorabilă, apoi acelaşi Marinescu în minutul 28 a reluat spre poartă, din foarfecă, mingea a trecut puţin peste poarta petroliştilor.
În ultimele 10 minute ale primului mitan meciul s-a "încins", în minutul 36 Moussa a deschis scorul (primul gol în Liga 1), după gafe -n lanţ ale fundaşilor ilfoveni.
După patru minute, ploieştenii au rămas în inferioritate numerică, după ce Faug-Porre a văzut al doilea cartonaş galben după un henţ comis în propriul careu, penalty pentru Concordia. Din fericire pentru lupi Pecanha a apărat lovitura de pedeapsă executată de Purece.
Petrolul putea să încheie prima repriză în avantaj, însă în minutul 45 + 1, Benga a deviat în propria poartă centrarea lui Bucurică, iar gazdele au egalat scorul pe tabelă.
Imediat după pauză, Serediuc (minutul 47) a înscris un euro gol, cu un şut de 14 metri, lateral dreapta, mingea s-a dus direct în vinclul porţii apărate de Pecanha.
În minutul 62, Zoubir a avut ocazia de a restabili egalitatea însă a tras pe lângă poartă din interiorul careului.
Gazdele îşi puteau mări avantajul în minutul 68, dar Marian Constantinescu a trimis cu capul pe lângă poartă din interiorul careului.
Petrolul a reuşit să egaleze scorul, în minutul 76, Zoubir i-a păsat excelent lui şi Marinescu, căpitanul lupilor a înscris printr-un şut puternic de la 16 metri.
Gazdele puteau câştiga toate cele 3 puncte, în ultima fază a meciului, în minutul 90+ 4 Pană, Răducanu şi Bucurică, au tras la poartă, însă Benga şi Pecanha au salvat Petrolul, de la al 2 lea eşec consecutiv.
Scor final 2-2, iar Petrolul a ajuns la cel de al 3 lea egal în primele 4 meciuri ale sezonului 2015 - 2016.. Sâmbăta 8 august, de la ora 21.00, "lupii" vor juca "acasă" împotriva celor de la Pandurii Tg. Jiu.
"E important că am reuşit să egalăm chiar dacă ne doream cele trei puncte. La fiecare meci suntem sancţionaţi câte 6-7 jucători. Nu cred că la fiecare contact trebuie să primim cartonașul galben. Am încercat să dăm totul, dar în 10 oameni e foarte greu Sper să le facem o bucurie suporterilor şi să câştigăm următoarea partidă", a spus căpitanul Petrolului, Laurenţiu Marinescu la Dolcesport.
CS Concordia: Iacob – Bărboianu, Tincu, Sârghi, Bucurică – Giurgiu – Serediuc, Cristescu (80 Răducanu), Purece (cpt) (85 Ciobanu), Constantinescu (73 S. Pană) – Pena. Antrenor: Marius Baciu.
FC Petrolul: Pecanha – Peteleu (46 Rippert), Benga, Faug-Porret, Beţa – Ropotan, Marinescu (cpt) – Farina (55 Nepomuceno), Zoubir, Varga (44 Bucşa) – Moussa. Antrenor: Tibor Selymes.
Arbitrii : Marcel Bârsan – Nagy Miclos şi Alexandru Cerei .
Cartonaşe galbene: Sârghi (48), Bărboiuanu (75)/Faug-Porret (27, 40), Ropotan (33), Peteleu (39), Marinescu (55), Nepomuceno (90+2).
Cartonaş roşu: Faug-Porret (40).