7.02.2016

EURO 2016 ." Soc " Tara Galilor a eliminat Belgia in sferturi. Tara Galilor - Belgia 3-1 .

Țara Galilor – Belgia 3-1

Au marcat: Williams (31), Robson-Kanu (55), Vokes (86) / Nainggolan (13)

Ploaia de la Lille le-a adus noroc britanicilor. Ţara Galilor a reuşit, vineri seară, o calificare istorică în semifinalele Campionatului European, după ce a trecut, scor 3-1, în „sferturi”, de Belgia.
Belgienii au început mai bine meciul şi Nainggolan (13) a reuşit să deschidă scorul. Din acest moment, galezii au luat jocul pe cont propriu şi, pe fondul greşelilor din atac ale adversarilor, au reuşit să întoarcă spectaculos scorul, graţie reuşitelor lui Williams (31), incert pentru acest meci până în ultimul moment, Robson-Kanu (55), un jucător fără echipă, şi Vokes (86), o rezervă.
 Astfel, Ţara Galilor se califică în premieră în semifinalele unui Campionat European, urmând a întâlni, miercuri, la Lyon, Portugalia. Fotbaliștii galezi s-au bucurat la final, pe teren, alături de copiii lor.